Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 14:24

Odveta bude rýchla, znie z Bruselu v reakcii na Trumpovu hrozbu

Americké ministerstvo obchodu poslalo prezidentovi vyjadrenie, či dovoz automobilov do USA predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť.

Európska komisia dnes pohrozila rýchlymi odvetnými opatreniami v prípade, že sa americký prezident Donald Trump rozhodne zaviesť nové clá na dovoz automobilov z Európskej únie. Uviedol to dnes hovorca komisie Margaritis Schinas.

Americké ministerstvo obchodu v nedeľu poslalo Trumpovi vyjadrenie, či dovoz automobilov a automobilových súčiastok do USA predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť. Obsah vyjadrenia však nezverejnilo.

Ak by úrad zistil, že národná bezpečnosť je ohrozená, mohol by navrhnúť zavedenie nových ciel.

Prezident má teraz 90 dní, aby sa rozhodol, či bude konať podľa odporúčaní ministerstva obchodu. Podľa agentúry Reuters predstavitelia automobilového priemyslu predpokladajú, že ministerské stanovisko odporúčanie nejakého typu cla obsahuje.

"Európska komisia si uvedomuje, že americké ministerstvo obchodu dokončilo vyšetrovanie, či dovoz automobilov predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť USA," uviedol Schinas.

"Ak jeho správa povedie ku krokom poškodzujúcim európsky export, bude Európska komisia reagovať rýchlym a adekvátnym spôsobom," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.