Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2019, 14:30

Súčasná slabá fáza rastu nemeckej ekonomiky bude pokračovať, upozorňuje Bundesbank

V druhej polovici vlaňajška sa nemecká ekonomika takmer dostala do recesie.

Súčasná slabá fáza rastu nemeckej ekonomiky bude pokračovať, upozorňuje Bundesbank
Zdroj: Reuters

Súčasná slabá fáza rastu nemeckej ekonomiky bude podľa najnovšej prognózy nemeckej centrálnej banky pokračovať počas celého prvého polroka 2019.

"Základné tendencie konjunktúry sa pravdepodobne nezmenia," uvádza sa to vo februárovej mesačnej správe spolkovej banky, publikovanej v pondelok. Ďalej sa v nej konštatuje, že nejestvujú nijaké náznaky zmeny k rýchlejšiemu rastu.

V druhej polovici vlaňajška sa nemecká ekonomika takmer dostala do recesie. Po tom, ako hrubý domáci produkt (HDP) v treťom štvrťroku v porovnaní s druhým štvrťrokom klesol o 0,2 percenta, v poslednej štvrtine roka takmer stagnoval.

Za celý vlaňajšok vzrástol nemecký HDP o 1,4 percenta. V rokoch 2016 a 2017 rástol po 2,2 percenta.

Banka uviedla, že zdržanlivý rast nemeckej ekonomiky bude pokračovať poklesom nových objednávok pre spracovateľský priemysel. Rast priemyslu sa počas zimných mesiacov "sotva pohol z miesta". Podľa prieskumu podniky očakávajú, že sa situácia bude ďalej zhoršovať.

Konjunktúre podľa hodnotenia spolkovej banky pomáha "veľmi dobrá situácia na trhu práce a silný rast miezd".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.