Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 08:24

Ruskí vývozcovia pociťujú sankcie. Minulý rok ich stáli vyše šesť miliárd dolárov

Najväčší počet sankčných opatrení zaviedla proti Rusku Európska únia.

Ruskí vývozcovia pociťujú sankcie. Minulý rok ich stáli vyše šesť miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Hospodárske sankcie, ktoré 62 krajín sveta z rôznych dôvodov zaviedlo proti Rusku, stáli ruských vývozcov len vlani okolo 6,3 miliardy dolárov.

Uvádza to úradná správa ruského ministerstva pre hospodársky rozvoj, ktorá bola uverejnená v Moskve. Najväčší počet sankčných opatrení zaviedla proti Rusku Európska únia, z veľkej časti za anexiu ukrajinského Krymu a podporu donbaských povstalcov.

Proti Ruskej federácii bolo zavedené celkom 159 ekonomických sankcií blokujúcich ruský dovoz, uviedla s odkazom na správu agentúra Interfax.

Na čele rebríčka je EÚ, ktorá ich zaviedla 25 a Ukrajina s 22 sankciami. Bielorusko ich zaviedlo 13 a Turecko 12, dôvodom boli hospodárske spory alebo reakcie na ruský postih. Spojené štáty podľa ruského ministerstva zaviedli deväť sankčných postihov ruského exportu.

Najviac sankciami trpí ruskej hutníctvo, ktoré vlani prišlo o štyri miliardy dolárov. Nasleduje poľnohospodárstvo s 1,1 miliardy dolárov strát, chemický priemysel (641 miliónov dolárov) a export automobilov (306 miliónov dolárov).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.