Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.02.2019, 09:30

Predaj kubánskych cigár dosiahol vlani nový rekord. K rastu prispel hlavne dopyt z Číny

Cigary sú jedným z najznámejších kubánskych produktov.

Predaj kubánskych cigár dosiahol vlani nový rekord. K rastu prispel hlavne dopyt z Číny
Zdroj: Reuters

Predaj kubánskych cigár sa v minulom roku zvýšil o sedem percent na rekordných 537 miliónov dolárov. K rastu prispel hlavne vysoký dopyt z Číny. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil tabakový koncern Habanos.

Cigary sú jedným z najznámejších kubánskych produktov. Stále sa tu vyrábajú ručne. Najdôležitejšími predajnými trhmi boli vlani Španielsko, Čína, Francúzsko, Nemecko a samotná Kuba.

Čína vlani prekonala Francúzsko a stala sa druhým najväčším trhom s Habanos, uviedol viceprezident firmy José María López Inchaurbe. Predaj cigár rastie napriek pretrvávajúcemu embargu Spojených štátov na kubánske výrobky.

Predaj v Číne vlani stúpol o 55 percent. Predaj v celej východnej Ázii vzrástol o deväť percent.

Prevádzkový riaditeľ Ernesto González Rodríguez dodal, že predaj bol silný napriek niektorým problémom, ktorým tabakový trh čelí. Na predaj vo Francúzsku malo negatívny dopad zvýšenie dane z tabakových produktov o 17 percent, čo spôsobilo rast cien. Globálny trh s luxusnými tabakovými výrobkami potom vlani stúpol len o jedno percento.

Habanos je spoločným podnikom kubánskej štátnej firmy CubaTabaco a španielskej Altadis z britského koncernu Imperial Brand. Má na starosti predaj a marketing kubánskych cigár na celom svete.

Medzi najznámejšie značky firmy patrí Cohiba, Montecristo, Romeo y Julieta či Partagas. Na celkovom predaji kubánskych cigár sa vlani podieľala 70 percentami.

Kubánske cigary sa predávajú v približne 150 krajinách sveta. Európa sa vlani na celkovom predaji podieľala 53 percentami. Americký kontinent 18 percentami a oblasť Ázie a Tichomoria 15 percentami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.