Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 09:56

Rozpočet robí z Talianska rizikovú krajinu, nákaza sa môže šíriť v eurozóne, tvrdí Európska komisia

Talianska vláda pripravila na rok 2019 rozpočet, ktorý porušil pravidlá Európskej únie.

Rozpočet robí z Talianska rizikovú krajinu, nákaza sa môže šíriť v eurozóne, tvrdí Európska komisia
Zdroj: Reuters

Rozpočet Talianska nezahŕňa opatrenia schopné posilniť hospodársky rast. To robí z Talianska rizikovú krajinu, z ktorej sa môže "nákaza" rozšíriť aj do zvyšku eurozóny. Uviedol to vo svojom štvrtkovom vydaní taliansky denník La Repubblica s odvolaním na dokument Európskej komisie (EK).

Noviny citovali zo správy o tretej najväčšej ekonomike eurozóny, ktorá mala Komisia schváliť v stredu. V dokumente sa vraj píše, že vládny návrh talianskeho rozpočtu bude mať negatívny vplyv na hospodársky rast, deficit aj dlh krajiny.

"Nie sú v ňom žiadne opatrenia, ktoré by mali pozitívny vplyv na dlhodobý rast," citovali noviny z dokumentu.

Talianska vláda pripravila na rok 2019 rozpočet, ktorý porušil pravidlá Európskej únie. Komisia ho preto odmietla a prikázala Rímu, aby ho prepracoval.

Pôvodný návrh totiž počítal s nárastom deficitu na 2,4 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z predpokladaných 1,8 percenta v roku 2018.

Talianska vláda tak musela urobiť zmeny v rozpočte, aby sa vyhla disciplinárnemu konaniu. Ale podľa správy EK rozpočet stále nezahŕňa opatrenia, ktoré by podporili slabý výkon talianskeho hospodárstva, najhorší v eurozóne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.