Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 10:34

Rokovania USA a Číny významne pokročili. Je koniec obchodnej vojny blízko?

Washington a Peking sa v decembri dohodli na 90-dňovom prímerí v súčasnej obchodnej vojne.

Spojené štáty a Čína začali vytyčovať svoje záväzky pri najzložitejších bodoch svojho obchodného sporu. Urobili tak zatiaľ najvýznamnejší pokrok v rokovaniach o ukončení obchodnej vojny, ktorá trvá už sedem mesiacov. S odvolaním sa na zdroje oboznámené s rokovaniami to uviedla agentúra Reuters.

Obchodný spor medzi dvoma najväčšími ekonomikami spomalil rast svetového hospodárstva a ohrozuje spracovateľský priemysel.

Washington a Peking sa v decembri dohodli na 90-dňovom prímerí v súčasnej obchodnej vojne s tým, že sa počas tejto doby budú snažiť vyriešiť obchodné spory a nebudú na zavádzať ďalšie clá. Prímerie platí do 1. marca.

Minulý týždeň rokovali obe strany v Číne a tento týždeň sa rokovania presunula do Washingtonu. Zatiaľ však podľa zdrojov zostávajú rozhovory ďaleko od požiadaviek vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa na štrukturálne zmeny čínskej ekonomiky. Začína sa však rysovať hrubý náčrt toho, ako by mohla dohoda vyzerať.

Šesť kľúčových bodov

Vyjednávači podľa zdrojov vypracovávajú memorandá o porozumení o šiestich štrukturálnych bodoch - nútené transfery technológií a kybernetické krádeže, práva duševného vlastníctva, služby, mena, poľnohospodárstvo a necolné prekážky pre obchod.

Memorandá tak pokrývajú najzložitejšie problémy ovplyvňujúce obchodné vzťahy medzi oboma krajinami a tieto praktiky, ktoré viedli Trumpa k zavedeniu ciel na čínsky dovoz, je podľa Washingtonu dôležité ukončiť.

Rokovania môžu stroskotať

Jeden zdroj varoval, že rokovania ešte môžu skončiť krachom. Avšak práca na memorandách je významným krokom.

V utorok a v stredu sa vo Washingtone konali rokovania na nižšej úrovni. Od dnešného dňa sa rokovania zúčastňuje aj americký obchodný splnomocnenec Robert Lighthizer a čínsky vicepremiér pre ekonomickú agendu Liou Che.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.