Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 14:38

Saudi Aramco postaví nový rafinérsky komplex. V Číne investuje 10 miliárd dolárov

Komplex by mal byť uvedený do prevádzky v roku 2024.

Saudi Aramco postaví nový rafinérsky komplex. V Číne investuje 10 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco podpísala v piatok dohodu o výstavbe rafinérskeho a petrochemického komplexu v Číne v hodnote zhruba 10 miliárd dolárov (8,81 miliardy eur).

Kontrakt je súčasťou balíka dohôd o spolupráci v ropnom a chemickom priemysle, ktoré boli uzatvorené v rámci návštevy Číny saudským korunným princom Muhammadom bin Salmánom.

Návšteva Číny bola súčasťou cesty korunného princa po ázijských krajinách. Ešte pred návštevou Číny Muhammad bin Salmán rokoval v Pakistane, kde prisľúbil investície za 20 miliárd dolárov, a následne v Indii.

Čo sa týka čínskeho kontraktu, Saudi Aramco uzatvorila s čínskym konglomerátom Norinco dohodu o vytvorení spoločného podniku Huajin Aramco Petrochemical, ktorého cieľom bude výstavba rafinérskeho a petrochemického komplexu v meste Pchan-ťin na severovýchode Číny.

Podľa Saudi Aramco má projekt hodnotu vyše 10 miliárd dolárov, jeho súčasťou bude rafinéria s produkčnou kapacitou 300 tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov). Komplex by mal byť uvedený do prevádzky v roku 2024, pričom 70 percent ropy bude pochádzať práve od Saudi Aramco.

Investícia by mala pomôcť Saudskej Arábii opätovne získať pozíciu najväčšieho dodávateľa ropy do Číny. V posledných troch rokoch túto pozíciu zaujíma Rusko.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.