Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 21:16

Čína súhlasí, že nakúpi americký tovar za 1,2 bilióna

Informovala o tom dnes televízia CNBC s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou.

Čína v rámci obchodných rozhovorov so Spojenými štátmi súhlasila, že nakúpi americký tovar v hodnote až 1,2 bilióna dolárov.

Informovala o tom dnes televízia CNBC s odvolaním sa na zdroje oboznámené so situáciou. Uviedla tiež, že americký prezident Donald Trump a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching by sa koncom marca mohli stretnúť na Floride.

Cieľom terajších rozhovorov je ukončiť obchodnú vojnu medzi Washingtonom a Pekingom. Medzi oboma stranami však podľa CNBC pretrvávajú veľké rozpory v otázke presunu duševného vlastníctva, ktorá je pre USA kľúčová.

Spojené štáty a Čína spolu po veľkú časť minulého roka viedli obchodnú vojnu, v rámci ktorej na seba vzájomne uvaľovali clá.

To narušilo výmenu tovaru medzi oboma najväčšími ekonomikami sveta a vyvolalo obavy ohľadom vývoja globálneho hospodárstva.

V decembri sa Washington a Peking dohodli na 90-dňovom prímerí s tým, že sa počas tejto doby budú snažiť o vyriešenie obchodných sporov a nebudú na seba aj zavádzať ďalšie clá. Prímerie platí do 1. marca. Trump dal však opakovane najavo, že by sa tento termín mohol posunúť.

Biely dom sa pomocou ciel snažil vyvinúť tlak na Peking, aby znížil prebytok Číny v obchodovaní so Spojenými štátmi. Clá sú aj reakciou na údajné krádeže duševného vlastníctva amerických podnikov. Peking na postup Washingtoue reagoval odvetnými clami na dovoz z USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.