Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.02.2019, 19:09

Ropné bohatstvo nestačí. Z najbohatšej krajiny Latinskej Ameriky sa Venezuela dostala na dno

Hladomor, inflácia, kriminalita, nedostatočná životná úroveň. V takých podmienkach žijú obyvatelia Venezuely. A to všetko aj napriek tomu, že má najväčšie zásoby ropy na svete.

Ropné bohatstvo nestačí. Z najbohatšej krajiny Latinskej Ameriky sa Venezuela dostala na dno
Zdroj: Reuters

Ekonomika Venezuely sa dlhodobo spoliehala na jediný prísun peňazí. Na ropu. Jej veľké zásoby boli objavené v roku 1922. Takmer všetko ostatné musí krajina dovážať zo zahraničia. Problémy Venezuely sa zhoršovali postupne.

Najlepšie roky sa pre krajinu začali po druhej svetovej vojne. Veľký rozmach zažívala v 50. - 60. rokoch. Prísun z predaja čierneho zlata dokázal zabezpečiť krajine financovanie zdravotníctva, potraviny, vzdelávanie a podobne.

Jedno eso v rukáve nestačí

Ceny čierneho zlata rástli a obyvatelia sa mohli pýšiť najvyššími platmi v regióne Južnej Ameriky. Prelom nastal v 80. rokoch s príchodom ropnej krízy čo malo vplyv na rast inflácie, ktorý sa prejavil v roku 1989.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.