Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2019, 11:06

Farmári ho nemajú kde sadiť. O čaj rooibos je obrovský záujem

Celosvetový trh s bylinnými čajmi rastie podľa údajov spoločnosti Euromonitor International o sedem percent ročne.

Farmári ho nemajú kde sadiť. O čaj rooibos je obrovský záujem
Zdroj: Reuters

Záujem o rooibos, nazývaný tiež červený čaj, sa prudko zvyšuje. V Juhoafrickej republike, ktorá je domovinou tohto nápoja, vlani poľnohospodári obhospodarovali 65 tisíc hektárov pôdy.

O 12 percent tak prekonali rekord z predchádzajúceho roka. Ďalší rast na strane ponuky však brzdí príroda, pretože rastlina, z ktorej sa nápoj bohatý na antioxidanty pripravuje, rastie len v malej suchej oblasti na juhu krajiny. Dochádza tak pôda vhodná k jej pestovaniu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Celosvetový trh s bylinnými čajmi rastie podľa údajov spoločnosti Euromonitor International o sedem percent ročne. A rooibos, ktorý má povesť zdraviu prospešného nápoja, je čím ďalej obľúbenejší.

Vstup na nové trhy

Niektorí poľnohospodári vlani rozšírili plochu, na ktorej rastlinu pestujú, ďalší sa snažia o jej pestovanie prvýkrát. Po rokoch suchého počasia, ktoré znížilo výnosy a spôsobilo nárast ceny v minulom roku až o 18,5 percenta, niektorí producenti teraz dúfajú, že sa podarí doplniť zásoby a vstúpiť na nové trhy, vrátane Ázie a Blízkeho východu.

Výkonný riaditeľ spracovateľskej firmy Cape Natural Dawie de Villiers agentúre Reuters povedal, že investície jeho firmy sa v posledných rokoch zamerali na dodávky, ale teraz by sa mohli presunúť na opačnú stranu, teda vybudovanie klientskej základne a vstupu na nové trhy. "Nerobili sme to dlhú dobu," uviedol.

Šéf najväčšieho spracovateľa Rooibos Limited Martin Bergh uviedol, že očakáva v tomto roku o 20 až 30 percent vyššiu produkciu. To dáva firme nový podnet k pozvoľnému posilneniu pozície v Číne a juhovýchodnej Ázii.

Problémy so suchom

Poľnohospodársky ekonóm finančnej spoločnosti Absam Wessel Lemmer upozornil, že častejšie suchá by mohli pri pestovaní tejto rastliny spôsobiť ťažkosti. Rastlina je závislá na špecifických klimatických a pôdnych podmienkach. Ak by sa suchá stali normou, môže to byť problém kvôli zavlažovaniu.

Zdroj: Reuters

Dopyt rastie

​Poľnohospodár Hans Moller, ktorý začal rooibos pestovať prvýkrát vlani a plánuje úrodu v nasledujúcich troch rokoch rozšíriť, uvádza, že rastlina je relatívne odolná.

Jedným z dôvodov, ktorý ho prinútil k jej vysadeniu, je očakávaný vysoký dopyt, ktorý avizujú súčasní spracovatelia a vývozcovia. "V dlhodobom výhľade väčšina z nich predpovedá, že v Kapskom meste nebudeme schopní produkovať dostatočné množstvo, ak dopyt porastie ďalej," uviedol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.