Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2019, 14:52

Francúzska vláda tajila zdražovanie cigariet, obávala sa reakcie žltých viest

Naposledy sa cena cigariet zvýšila vlani v marci.

Francúzska vláda tajila zdražovanie cigariet, obávala sa reakcie žltých viest
Zdroj: Pixabay

Ako poliatie živou vodou môže na upadajúce hnutie žltých viest zapôsobiť ďalšie zdraženie cigariet vo Francúzsku. Nové cenovky platia od piatku. Rast cien asi o pol eura za krabičku vláda podľa miestnej tlače do poslednej chvíle tajila. Naposledy sa cena cigariet zvýšila vlani v marci, a to o celé jedno euro - v priemere na osem eur za krabičku.

Zákon bol podľa denníka pripravený už pred dvoma týždňami, zverejnený bol ale na poslednú chvíľu, len deň vopred. Vláda si už skôr dala za cieľ dosiahnuť postupným zdražovaním do roku 2020 ceny desať eur za krabičku.

"Premiérovo okolie sa bálo dopadu oznámenia o ďalšom zdražovaní tabaku. Žlté vesty totiž urobili z kúpnej sily jedno z hlavných tém celonárodnej diskusie. Vláda tak začala pochybovať, či má vo svojej (protifajčiarskej) politike pokračovať," napísal denník.

Podľa odhadu dodávateľskej spoločnosti Logista France sa vlani objem predaných cigariet vo Francúzsku znížil o 9,3 percenta. Obľuba tabaku medzi Francúzmi klesá už dlhšiu dobu. Len medzi rokmi 2016 a 2017 sa podiel fajčiarov znížil z 29,4 percenta na 26,9 percenta, ubudol ich teda zhruba milión.

Prvýkrát od roku 2000 výrazne prestávali fajčiť ľudia s nižším ako maturitným vzdelaním, s najnižšími príjmami a uchádzači o prácu, teda tá časť obyvateľstva, ktorá konzumuje najviac tabaku. Každý deň si ale stále zapáli až 12 miliónov Francúzov.

Hnutie žltých viest, ktoré už niekoľko mesiacov každú sobotu protestuje v uliciach francúzskych miest proti klesajúcej kúpnej sile obyvateľov, by mohlo aspoň čiastočne nabrať kvôli terajšiemu zdraženiu dych.

Pred tromi dňami na pätnástej sobotňajšej demonštrácii žltých viest dorazilo podľa oficiálnych údajov v celom Francúzsku 46600 ľudí, teda zhruba o päť tisíc viac ako v sobotu 16. februára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.