Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2019, 00:00

Pri pomalšom rozbehu v podnikaní vám pomôže štát

Ak pri podnikaní zarobíte menej, ako ste minuli, daňová legislatíva ponúka možnosť, ako využiť tento fakt vo svoj prospech. Nastavené pravidlá sú však prísne.

Pri pomalšom rozbehu v podnikaní vám pomôže štát
Zdroj: Reuters

Ku dňu vyhlásenia konkurzu na daňovníka zaniká nárok na odpočet daňovej straty. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.

Na začiatku podnikania alebo už pri rozbehnutej firme podnikateľ musí rátať s možnosťou, že jeho výdavky budú prvý rok vyššie ako príjmy. V prípade, že takáto situácia trvá jeden či viac rokov, dostanete sa do daňovej straty. Legislatíva však myslí aj na tento fakt a umožňuje vzniknutú daňovú stratu počas nasledujúcich rokov postupne odpísať a neplatiť z nej dane. Ak podnikateľ dosiahne zisk, môže si od neho stratu odpočítať. Daň takto zaplatí len zo zníženého základu dane. Ak to nestihne do štyroch rokov, v konečnom dôsledku sa to môže prejaviť negatívne – vyššími daňami.

Zmena systému
Pravidlá odpisovania daňových strát štát sprísnil v roku 2014. Rozhodol, že sa nebudú odpisovať počas piatich až siedmich rokov, ale len počas štyroch rokov. Zároveň ich mus

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.