Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2019, 13:41

Burza Wall Street posilnila. Profitovala z pozitívnych správ z Číny

Nálada v čínskom priemysle sa vo februári zlepšila viac, než sa očakávalo.

Burza Wall Street posilnila. Profitovala z pozitívnych správ z Číny
Zdroj: Reuters

Wall Street v piatok profitovala z pozitívnych správ z Číny. Nálada v čínskom priemysle sa vo februári zlepšila viac, než sa očakávalo.

Naopak, výraznejšiemu posilneniu zabránili nové správy z USA, keď dôvera spotrebiteľov sa vo februári zvýšila menej, než sa predpokladalo.

Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average si v piatok nakoniec pripísal len 110,32 bodu alebo 0,43 percenta a uzavrel na úrovni 26.026,32 bodu, keď ešte v skorom obchodovaní sa nachádzal v pluse o takmer 1 percento. Za celý uplynulý týždeň v podstate stagnoval, keď oslabil o 0,02 percenta.

Širší index S&P 500 v piatok stúpol o 0,69 percenta na 2803,69 bodu a prvýkrát od vlaňajšieho novembra uzavrel nad hranicou 2800 bodov. Technologický index Nasdaq 100 vzrástol o 0,76 percenta na 7151,57 bodu.

Spomedzi titulov indexu Dow Jones výrazne posilnila akcia ropného koncernu Chevron, ktorá sa zvýšila približne o 2 %. Z titulov indexu S&P 500 vyskočila akcia módneho reťazca Gap o 16 %. Krízou zasiahnutý koncern sa chce rozdeliť na dve samostatné firmy - Gap a Old Navy.

Akcia výrobcu športovej obuvi Foot Locker stúpla asi o 6 % v reakcii na kvartálne výsledky spoločnosti, ktoré trh prijal pozitívne.
Naopak, akcia Tesly, ktorá je kótovaná na indexe Nasdaq 100, padla takmer o 8 percent.

Automobilka oznámila, že chce v budúcnosti predávať svoje elektromobily cez internet, čo má podľa šéfa Elona Muska pomôcť znížiť ich cenu. Investori správu prijali skepticky a obávajú sa negatívneho vplyvu tohto kroku na tržby.

Pod tlak sa dostali akcie niektorých maloobchodníkov. Napríklad akcia Walmart klesla približne o 1 percento. Dôvodom bola správa Wall Street Journalu, podľa ktorej chce najväčší svetový online predajca Amazon otvoriť v USA desiatky obchodov s potravinami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.