Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2019, 19:25

Výroba áut v Nemecku tento rok klesne o päť percent. Dôvodom je spomaľovanie ekonomiky

Naopak, zahraničná produkcia by sa mala zvýšiť o tri percentá na 11,6 milióna áut.

Výroba áut v Nemecku tento rok klesne o päť percent. Dôvodom je spomaľovanie ekonomiky
Zdroj: Koláž HN

Nemecký automobilový priemysel očakáva v tomto roku výrazný pokles domácej produkcie. Výroba v nemeckých závodoch by mala padnúť približne o 5 percent na 4,8 milióna vozidiel, uviedol v sobotu vo svojej prognóze zväz automobilového priemyslu VDA.

Naopak, zahraničná produkcia by sa mala zvýšiť o 3 percentá na 11,6 milióna áut.

Dôvodmi sú spomaľovanie ekonomiky, obchodné a colné riziká, ale aj výstavba a rozširovanie závodov v USA, Mexiku a Číne.

Zamestnanosť v nemeckých závodoch by mala zostať stabilná na úrovni asi 834-tisíc pracovníkov, uviedol šéf VDA Bernhard Mattes. To je však stále najvyššia zamestnanosť od znovuzjednotenia krajiny.

Všetky trhy sa sú na tom relatívne dobre a dopyt je vysoký. VDA počíta v Európe so stabilným dopytom podobne aj v Číne, v USA by sa mal mierne znížiť.

Predpokladom však je konštruktívne vyriešenie obchodných a ekonomicko-politických konfliktov, týkajúcich sa napríklad brexitu alebo obchodu medzi EÚ, USA a Čínou. Mattes vyzval Brusel a Washington, aby urobili v rámci rokovaní všetko pre vyriešenie sporov.

Mattes tiež poukázal na masívne investície nemeckého automobilového priemyslu do elektromobilov a hybridov.

"V najbližších 3 rokoch investujeme do elektromobility vyše 40 miliárd eur, k tomu je potrebné ešte pripočítať ďalších 18 miliárd eur smerujúcich do digitalizácie, zosieťovaného a autonómneho riadenia," uviedol Mattes.

Ponuka elektrifikovaných modelov nemeckých výrobcov by sa mala dovtedy strojnásobiť na približne 100. Potrebné sú však tiež ďalšie nabíjacie stanice a stimuly na kúpu takýchto modelov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.