Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 17:54

České dráhy sa pripravujú na konkurenciu. Obzerajú sa aj po Slovensku

V Česku sa po roku 2033 očakáva vstup zahraničných dopravcov na trh. Ich mená ešte známe nie sú, no štátny prepravca už podstupuje kroky, vďaka ktorým chce byť vyrovnaným súperom.

České dráhy sa pripravujú na konkurenciu. Obzerajú sa aj po Slovensku
Zdroj: Flickr/ Paul Smith

Aj keď sa železničný trh v Česku otvorí až v roku 2033, České dráhy sa pripravujú už dnes. Obávajú sa totiž silnej konkurencie.

Podľa odborového špecialistu Českých dráh Petra Šťáhlavského sú prípravy na konkurenciu už v plnom prúde. „Hlavne v oblasti modernizácie vozového parku a v zvyšovaní efektivity pri zaistení osobnej dopravy. Cieľom je zaistiť hospodárenie spoločnosti v takzvaných čiernych číslach. Pokiaľ ide o plánované investície a obnovu vozidiel, prebiehajú napríklad súťaže na uzavretie rámcových kontraktov,“ uviedol pre HN Šťáhlavský.

Česká republika už v minulosti usporiadala niekoľko súťaží na prevádzkovanie regionálnych tratí, napríklad v Juhočeskom alebo v Libereckom kraji. Tie následne využili možnosť a nového dopravcu vysúťažili, kde si objednávateľ vyberal z viacerých ponúk.

Vďaka tomu sa Českým dráham podarilo obhájiť prevádzku Ex2 a R18 Valašský a Slovácky express. Štyri motorové rýchliky prevezme Arriva. Linku R8 Brno – Bohumín prevezme RegioJet. Niektoré kraje si vybrali na prevádzkovanie železničných spojov súkromných dopravcov. Príkladom je Ústecký, Liberecký, alebo Pardubický kraj.  Najväčším dopravcom zatiaľ však stále ostávajú České dráhy.

Vstúpiť chcú aj na Slovensko

České dráhy si podľa vlastných slov stále uvedomujú silu konkurencie. Konkurujú im napríklad RegioJet, LeoExpress či Arriva. „V Česku tieto služby zaisťuje väčší počet spoločností. Za najväčších súkromných dopravcov môžeme považovať Regiojet a Arrivu, ktoré majú taktiež silnú autobusovú dopravu,“ uviedol  Šťáhlavský.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.