Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2019, 09:21

Čína stanovila cieľ tohtoročného rastu ekonomiky. Podporí ju znížením daní

Plánované zníženie daní a poplatkov o takmer dve bilióny jüanov (263,21 miliardy eur) je výraznejšie než v minulom roku.

Čína stanovila cieľ tohtoročného rastu ekonomiky. Podporí ju znížením daní
Zdroj: Reuters

Čínska vláda počíta s tohtoročným rastom ekonomiky v rozmedzí od 6 do 6,5 percenta. Uviedol to na úvod výročného zasadnutia parlamentu čínsky premiér Li Kche-čchiang.

To znamená stanovenie slabšieho tempa rastu v porovnaní s rokom 2018, na ktorý si Peking stanovil cieľ rastu okolo 6,5 percenta a zároveň potvrdenie predbežných informácií z januára tohto roka. V minulom roku vzrástla čínska ekonomika o 6,6 percenta, čo bol najslabší rast od roku 1990.

"Stanovenie miernejších cieľov rastu znamená, že vláda si uvedomuje riziká vyplývajúce najmä z obchodného konfliktu s USA a z problémov v sektore malých a stredných podnikov," uviedol Raymond Yeung, hlavný ekonóm pre Čínu v ANZ Research. Viacerí analytici zároveň uviedli, že rámcové stanovenie rastu namiesto konkrétneho čísla dáva čínskej vláde priestor na manévrovanie.

S cieľom spomaľujúcu sa ekonomiku podporiť Li Kche-čchiang zároveň oznámil, že vláda zníži firemné dane a poplatky, zvýši infraštruktúrne investície a podporí úvery pre malé podniky.

Plánované zníženie daní a poplatkov o takmer dve bilióny jüanov (263,21 miliardy eur) je výraznejšie než v minulom roku, keď vláda zmiernila spomínané náklady firiem o 1,3 bilióna jüanov.

Li Kche-čchiang zároveň uviedol, že vláda bude pozorne sledovať vývoj zamestnanosti vo firmách vysoko závislých od trhu USA a zníži daň z pridanej hodnoty (DPH), pričom tak podporí najmä výrobný sektor, dopravu a stavebníctvo. Pre výrobný sektor zníži vláda DPH zo 16 percent na 13 percent. V prípade sektorov dopravy a stavebníctva DPH klesne z 10 percent na 9 percent.

Očakávané zníženie príjmov z daní a vyššie výdavky vlády sa odrazia aj na rozpočtovom schodku. Odhad rozpočtového deficitu na tento rok stanovilo čínske ministerstvo financií na 2,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo v minulom roku stanovila vláda odhad deficitu na 2,6 percenta HDP. Aj v tomto prípade sa tak potvrdili predbežné informácie z polovice januára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.