Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2019, 11:11

Predaj áut v Británii vo februári ožil. Po piatich mesiacoch poklesu vzrástol

Február je v rámci Británie už tradične najslabší mesiac z hľadiska predaja áut.

Predaj áut v Británii vo februári ožil. Po piatich mesiacoch poklesu vzrástol
Zdroj: Reuters

Predaj áut v Británii vo februári ožil a po piatich mesiacoch poklesu vzrástol. Uviedlo to v utorok britské Združenie výrobcov a predajcov áut (SMMT).

Konkrétne, predaj nových automobilov v Spojenom kráľovstve sa minulý mesiac zvýšil medziročne o 1,4 percenta na 81.969 vozidiel. Február je v rámci Británie už tradične najslabší mesiac z hľadiska predaja áut.

Štatistiky ukázali, že dopyt po autách s naftovým motorom aj vo februári strmo klesol, o 14,3 percenta na 24.274 kusov. Predaj dieselových áut sa naopak zvýšil o 8,3 percenta na 53.164 vozidiel. A aj dopyt po ekologickejších vozidlách, ako sú elektrické autá či hybridy, sa zvýšil, o 34 percent na 4521 kusov.

Za celý minulý rok dopyt po autách v Británii výrazne klesol, o sedem percent, najviac od globálnej finančnej krízy pred 10 rokmi, a to na približne 2,37 milióna kusov.

Druhý najväčší trh s automobilmi v Európe zasiahol vlani najmä dvojciferný pokles predaja naftových vozidiel. Dôvodom je neistota v súvislosti s obmedzením vjazdu týchto áut do niektorých miest, a tiež s blížiacim sa odchodom krajiny z Európskej únie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.