Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.03.2019, 20:57

Výrobcovia v USA sa obávajú negatívneho vplyvu obchodných sporov, tvrdí Fed

Niektorí výrobcovia sa obávajú poklesu globálneho dopytu po svojich výrobkoch a dôsledkov obchodnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

Výrobcovia v USA sa obávajú negatívneho vplyvu obchodných sporov, tvrdí Fed
Zdroj: Reuters

Ekonomika USA pokračovala v januári a februári v raste. Negatívny vplyv na jej vývoj však malo 35-dňové čiastočné uzavretie (shutdown) federálnych úradov.

Niektorí výrobcovia sa obávajú poklesu globálneho dopytu po svojich výrobkoch a dôsledkov obchodnej politiky prezidenta Donalda Trumpa, uviedla to americká centrálna banka (Fed) vo svojej Béžovej knihe (Beige Book).

Béžová kniha je neoficiálnym hodnotením stavu americkej ekonomiky a Fed ju vydáva osemkrát do roka. Centrálna banka pri jej zostavovaní vychádza z informácií od svojich 12 regionálnych bánk.

Údaje obsiahnuté v správe využije Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) pri najbližšom rozhodovaní o nastavení menovej politiky.

Podľa Fedu nedostatok pracovníkov brzdí rast v celej krajine a naprieč odvetviami.

Zvyšovanie miezd je častejšie, keďže firmy si konkurujú pri hľadaní zamestnancov. Rast cien však zostáva mierny, keďže firmy stále neprenášajú nárast vstupných nákladov plne na spotrebiteľov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.