Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2019, 18:30

Nemecko sa len tesne vyhlo recesii. Stiahne dole slovenskú ekonomiku?

  • V HNtelevízii sme sa o aktuálnej ekonomickej situácii rozprávali s analytikom European Trading Agency Kamilom Borosom.
  • Čo sa deje s nemeckou ekonomikou?
  • Môže sa nepriaznivá ekonomická situácia v Nemecku preniesť na Slovensko?
  • Kedy ECB zvýši úrokové sadzby?
  • Aká je situácia európskeho hospodárstva?
  • Odpovede sa dozviete v rozhovore.

Za spomalením nemeckej ekonomicky nie je obchodná vojna. Je tam viacero menších príbehov, ktoré sú toho príčinou. V štúdiu HNtelevízie v rozhovore to povedal analytik European Trading Agency Kamil Boros. 

Nemecká ekonomika sa len tesne vyhla technickej recesii. Za spomalením ekonomického rastu je podľa Borosa viacero faktorov. Prvým je globálne ekonomické ochladenie.

"Nemecko zaznamenalo najväčší pokles exportov do Británie. Dôvodom je efekt okolo brexitu, kedy britské firmy brzdia svoje investície a tak sa dováža menej," vysvetľuje analytik. 

Druhým dôvodom je podľa Borosa prechod na emisné štandardy. "V Nemecku sa nestihli vybudovať kapacity na tieto štandardy. Nemecké automobilky tak vyrábali na sklad a pribrzdili výrobu, lebo sklady boli plné," dodáva. 

Pokiaľ nedôjde k naplneniu najhorších rizík, ako tvrdý brexit alebo clá na európske automobily, tak dno spomalenia nemeckej ekonomiky nastane v prvých mesiacoch tohto roka, ak ho teda už nemá Nemecko za sebou, tvrdí Boros.

Exporty Slovenska do Nemecka v prvých troch kvartáloch konštantne rástli. Slovenská ekonomika podľa analytika spomalenie v Nemecku nejak extra nepociťovala.

Dôvodom je podľa neho stále silná spotreba Nemecka. "Veľkú časť produktov, ktoré do Nemecka vyvážame je tovar na osobnú spotrebu a nie kapitálové statky, ktoré sa potom používajú v investíciach," tvrdí Boros. Investície budú podľa analytika v nasledujúcom období v Nemecku nižšie.  

 Viac sa dozviete vo videu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.