Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 14:40

V Česku priemerná mzda rastie výrazne, vzostup životnej úrovne ju nekopíruje

V roku 2000 sa museli ľudia vyrovnať so skokovým zdražením zemného plynu.

V Česku priemerná mzda rastie výrazne, vzostup životnej úrovne ju nekopíruje
Zdroj: Flickr.com

Ceny bytov v Prahe rastú rýchlejšie než príjmy. Vychádza to z aktuálneho porovnania, ktoré vypracovali štatistici.

Za posledných 15 rokov byty v českom hlavnom meste zdraželi takmer 2,5-krát. Inde v krajine to bolo o 100 percent. Priemerná mzda sa pritom od roku 2005 tak silno nezvýšila. Zdražovali aj energie, konkrétne zemný plyn, elektrina, ale aj vodné a stočné. V porovnaní s tým bol rast cien potravín najslabší.

Napríklad bytové domy v Prahe – Suchdole boli dokončené v roku 2000. Vtedy sa ich štvorcový meter predával po 25 tisíc Kč (976,18 eura) a bežná garsónka stála okolo 800 tisíc Kč. Teraz sa tam dvojgarsónka predáva takmer po 88 tisíc Kč za meter štvorcový.

„V súčasnosti sa dostávame k štvornásobným cenám,“ povedal Zdeněk Buček, riaditeľ sektora predaja nehnuteľností Ekospolu. Informoval o tom portál televíznej stanice ČT24.

V roku 2000 sa museli ľudia vyrovnať so skokovým zdražením zemného plynu. Ani zďaleka nešlo o posledné draženie. Za posledných 18 rokov ceny energií vzrástli na viac ako dvojnásobok. V porovnaní s rastom cien energií a bytov sa ceny potravín zvýšili len o 40 percent. Zdraželi napríklad cestoviny, hovädzina, ryža či čapované pivo.

Dôležitou informáciou je však porovnanie vývoja miezd. Kým v roku 2000 bola priemerná mzda v Česku 13.219 Kč, vlani v treťom štvrťroku stúpla na 31.516 Kč.

V roku 2006 si mohli kúpiť ľudia za priemernú mzdu 743 kilogramov banánov, vlani už 1158 kilogramov . Pri iných potravinách bol vývoj opačný. V roku 2000 sa dalo kúpiť za priemernú mzdu 159 kilogramov hovädzieho mäsa, vlani už len 141 kilogramov .

S priaznivým vývojom miezd v posledných rokoch a celkovo silným rastom českej ekonomiky sa tiež mení postoj Čechov k pôžičkám. Častejšie si berú úvery na bežné veci. Viac si veria, že zvládnu aj ich splácanie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.