Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2019, 00:00

V kauze Huawei ide o boj na trhu s technológiami

Americká administratíva a americký prezident vyčerpali všetky možnosti, ako ovplyvňovať vývoj čínskej ekonomiky, tvrdí v rozhovore pre HN ekonóm Peter Baláž.

Aké sú hlavné posolstvá posledného zasadnutia čínskeho parlamentu?
Presné informácie zatiaľ k dispozícii nie sú, existujú len správy, s ktorými prišli rôzne zahraničné agentúry. Potvrdzuje sa však, že čínska vláda si začína uvedomovať riziká, ktoré pre nich plynú z medzinárodného vývoja. V súvislosti s rozhodnutiami americkej administratívy prichádzajú rôzne poruchy, ktoré rolujú po celom svete. Čína tiež bojuje s vlastnými kostlivcami vo vlastnej skrini z obdobia nadštandardného ekonomického rastu. Ide najmä o veľkú zadlženosť štátnych podnikov.

Čínska vláda si dala za cieľ rásť tento rok od 6 do 6,5 percenta, je tento cieľ reálny?
Svetové hospodárstvo má rásť niekde medzi dvomi až tromi percentami, čínsky rast by tak mal byť stále v porovnaní so svetom dvojnásobný. Čínska ekonomika sa totiž vnútorne mení. Už to nie je krajina, ktorá vyváža lacný textil, už je to krajina, ktorá sa zamer

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.