Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 00:00

Letectvo je systematické a ak je chyba, prídu na to

Nehody lietadiel sú veľký problém, ale Boeing to zvládne, tvrdí v rozhovore pre HN odborník na letectvo profesor Antonín Kazda zo Žilinskej univerzity.

Antonín Kazda
Zdroj: HN/Peter Mayer

V nedeľu sa stala tragická nehoda v Etiópii. Čo sa udialo s lietadlom, ktoré havarovalo?
Podľa záznamov boli stále veľmi nízko nad terénom a mali veľmi vysokú rýchlosť. Informácie, ktoré sa aktuálne objavujú v médiách, sú podľa mňa číre špekulácie. Treba vyčkať, kým budú výsledky vyšetrovania, aby sme si boli všetci istí tým, čo sa stalo.

Hovorí sa, že ide o rovnaký prípad ako pád lietadla spoločnosti Lion Air do Jávskeho mora. Vidíte súvislosť?
Je to presne tak. Vyzerá to tak, že nehody spája spoločná príčina, a pravdepodobne aj preto sa Lion Air spolu s Ethiopian Airlines rozhodli zastaviť prevádzku týchto lietadiel, kým sa nevyjasnia príčiny.


Včera sa našla čierna skrinka. Aký bude ďalší postup vyšetrovateľov?
De facto v spolupráci s výrobcom, čo je v tomto prípade Boeing. Ten už prisľúbil spoluprácu s vyšetrovateľmi. Čierna skrinka je vlastne záznamník letových parametrov, kde sa nachádzajú úplné a jasné výstupy z motorov, z navigačných systémov a zo všetkých prístrojov, ktoré sú v lietadle. Je tam jedna časť, ktorá je takzvaná voice cockpit recorder. To znamená, že je to záznamník zvukov v kabíne. To jest, čo sa deje medzi pilotmi, tam ak vzniká nejaká komunikácia medzi kapitánom a druhým pilotom, tak to bude na tomto zázname. Tak bude vyšetrovateľom jasné, akým problémom čelili počas tých posledných minút.


Udiali

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.