Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 09:52

Britských poslancov večer čaká kľúčové hlasovanie. Rozhodnú o brexitovej dohode

Vláda im predstaví tri dokumenty

Britských poslancov večer čaká kľúčové hlasovanie. Rozhodnú o brexitovej dohode
Zdroj: Reuters

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú v utorok opäť hlasovať o dohode o vystúpení Británie z Európskej únie. V prvom januárovom hlasovaní ju odmietli veľkou väčšinou hlasov, najmä pre sporné ustanovenie o takzvanej írskej poistke.

Premiérka Theresa Mayová dosiahla v pondelok na poslednú chvíľu na rokovaniach s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom v Štrasburgu "právne záväzné zmeny" v tejto dohode. Nie je však jasné, či zmeny presvedčia váhajúcich britských poslancov, aby za ňu zahlasovali.

Vláda im predstaví tri dokumenty. Prvý je spoločným právne záväzným nástrojom umožňujúcim Británii odstúpiť od írskej poistky, ktorej hlavným cieľom je udržanie režimu otvorenej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Británia a EÚ budú spolupracovať, aby sa írska poistka nahradila alternatívnymi opatreniami do decembra 2020.

Druhým dokumentom je spoločné vyhlásenie, ktoré sa pridá k politickej deklarácii o budúcom vzťahu medzi EÚ a Britániou. Tretím dokumentom je podľa servera BBC "jednostranná deklarácia", ktorá zdôrazní postoj Británie, že jej nič nemôže zabrániť od odstúpenia od ustanovenia o írskej poistke, ak diskusie o budúcom vzťahu s EÚ stroskotajú.

Podľa Mayovej je jasné, že írska poistka nemôže byť trvalá a Británia by mohla od nej jednostranne odstúpiť. Z dohody vyplýva, že Británia opäť nadobudne kontrolu nad svojimi zákonmi a bude môcť viesť nezávislú obchodnú politiku, dodala.

Nové rokovania už nebudú

Juncker vyzval britských poslancov, aby dohodu podporili a zdôraznil, že buď bude táto dohoda, alebo "k brexitu možno nedôjde vôbec". Podľa agentúry AP varoval, že "nové rokovania" už nebudú. Uviedol, že v prípade zamietnutia dohody už nebude "žiadna tretia šanca".

Povedal, že hovoril s írskym premiérom Leom Varadkarom a ten mu naznačil pripravenosť akceptovať posilnené záruky ponúknuté Londýnu. Juncker tiež upozornil, že ak by sa brexit prípadne odložil na obdobie po májových voľbách do Európskeho parlamentu, tak by sa ich Británia musela zúčastniť.

Labouristi sú proti

Britská opozičná Labouristická strana v reakcii vyzvala parlament, aby hlasoval proti dohode vyrokovanej premiérkou Mayovou. Dohoda s Európskou komisiou neobsahuje nič, čo by sa blížilo k zmenám, ktoré Mayová prisľúbila parlamentu, uviedol vodca labouristov Jeremy Corbyn. "Preto musia poslanci túto dohodu odmietnuť," zdôraznil.

Britskí poslanci podporujúci brexit reagovali na správy o dohode opatrne a uviedli, že si nové návrhy pred hlasovaním preštudujú.
V prípade opätovného zamietnutia dohody bude parlament hlasovať v nasledujúcich dvoch dňoch o tom, či Británia má odísť z Únie bez dohody alebo či ju má požiadať o odklad brexitu, ktorý je stanovený na 29. marca.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.