Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 18:54 Aktualizované dňa 12.03.2019 o 19:14

Stopka pre Boeing 737 Max. Európsky letecký dohľad pozastavil prevádzku strojov

Dôvodom sú bezpečnostné obavy, ktoré vyvolalo nedeľné zrútenie lietadla tohto typu v Etiópii.

Stopka pre Boeing 737 Max. Európsky letecký dohľad pozastavil prevádzku strojov
Zdroj: Reuters

Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA) v utorok preventívne zakázala lety všetkých strojov typu Boeing 737 MAX 8 a Boeing 737 MAX 9 v Európe.

Dôvodom sú bezpečnostné obavy, ktoré vyvolalo nedeľné zrútenie lietadla tohto typu v Etiópii. Zákaz platí od 20.00 h SEČ, informovala EASA vo svojom vyhlásení, citovanom stránkou flightradar24.com.

Zákaz letov týkajúci sa modelu Boeing 737 Max predtým v utorok vydali napríklad Británia, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Nemecko, Rakúsko alebo Taliansko.

Mimo Európy preventívne zakázali lietanie s týmto typom lietadiel okrem iných Austrália, Čína, Indonézia, Malajzia, Omán alebo Singapur. Len v Číne sa zákaz dotkol takmer 100 lietadiel.

​Pri páde Boeingu 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ku ktorému došlo v nedeľu ráno šesť minút po štarte z Addis Abeby, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov.

Išlo už o druhú haváriu lietadla tohto typu v priebehu pol roka; prvá sa stala vlani v októbri, keď sa stroj indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air zrútil do Jávskeho mora a zahynulo všetkých 189 ľudí na palube.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.