Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 00:00

Deň bez letu = 2,8 milióna. Aerolinky doplatia na Boeing

Norwegian Air Shuttle oznámila, že si bude nárokovať straty od amerického výrobcu lietadiel.

Deň bez letu = 2,8 milióna. Aerolinky doplatia na Boeing
Zdroj: Reuters

Ešte pred pol rokom mať Boeing 737 MAX 8 znamenalo prestíž. Dnes je to skôr prekliatie. Európska agentúra pre bezpečnosť letectva uzemnila všetky lietadlá tohto typu. Rozhodla sa tak po tom, ako ich postupne začali uzemňovať významné krajiny Európskej únie. Dôvodom sú obavy o bezpečnosť, ktoré vyvolalo nedeľné zrútenie lietadla tohto typu v Etiópii, kde zahynulo všetkých 157 pasažierov vrátane štyroch Slovákov. Tá nastala len necelých päť mesiacov po páde rovnakého lietadla aeroliniek Lion Air do Jávskeho mora. „Je prekvapivé, že uzemnenie nespustil výrobca lietadiel, ale počkal, až kým rozhodne EASA. Je to, pokiaľ viem, prvýkrát v histórii, čo musela takto zásadne zakročiť,“ hovorí odborník na letectvo Ľubomír Krupár.

Zásadný krok Číny
Ten upozorňuje, že ako prvá s uzemňovaním lietadiel začala Čína, ktorá bola pre Boeing najdôležitejším trhom. Preto je rozhodnutie Číny uzemniť všetky lietadlá Boeing 737 MAX 8, ktoré prevádzkujú jej letecké spoločnosti, také zásadné. Európa je ďalšia rana pre amerického výrobcu lietadla. Americký letecký úrad si napriek tomu nemyslí, že lietadlo je nebezpečné. „Americký letecký úrad si je vedomý toho, že pri zakázaní prevádzky tohto lietadla by americká letecká preprava významne utrpela a pre nedostatok lietadiel by museli byť zrušené niektoré lety,“ myslí si analytik B

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.