Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 12:16

Inštitút Ifo skresal prognózu rastu nemeckej ekonomiky skoro o polovicu

Analytici Ifo to zdôvodnili nižším zahraničný dopytom po nemeckom priemyselnom tovare.

Inštitút Ifo skresal prognózu rastu nemeckej ekonomiky skoro o polovicu
Zdroj: Reuters

Ekonomický Inštitút Ifo dnes výrazne znížil odhad tohtoročného rastu nemeckého hospodárstva. Najväčšia európska ekonomika by podľa novej prognózy tento rok mala vykázať rast len ​​o 0,6 percenta namiesto predtým uvádzaných 1,1 percenta.

Analytici Ifo to zdôvodnili nižším zahraničný dopytom po nemeckom priemyselnom tovare.

"Priemysel v roku 2019 rolu motora konjunktúry do značnej miery stratil. Globálny dopyt po nemeckých výrobkoch je slabý, pretože ďalej spomaľuje svetová ekonomika," povedal agentúre Reuters analytik inštitútu Ifo Timo Wollmershäuser. Na nemeckej ekonomike je závislých aj množstvo slovenských podnikov.

Už minulý týždeň znížila odhad rastu nemeckej ekonomiky aj Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Namiesto novembrovej hodnoty 1,6 percenta počíta novo s rastom hrubého domáceho produktu (HDP) o 0,7 percenta. Svoj odhad rastu ekonomiky ďalej výrazne znižuje aj nemecká vláda.

Ifo však predpokladá, že spomalenie nemeckej ekonomiky je len dočasné a do budúceho roka sa ho podarí prekonať. Na rok 2020 výhľad rastu ekonomiky inštitút dokonca upravil smerom nahor, a to na 1,8 z predtým uvádzaných 1,6 percenta.

Podobne optimistickí sú analytici Ifo tiež ohľadom vývoja situácie na nemeckom pracovnom trhu. Miera nezamestnanosti by sa z vlaňajších 5,2 percenta mala podľa ich odhadu tento rok znížiť na 4,9 percenta a v roku 2020 na 4,7 percenta.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.