Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 16:58

Ďalšia rana pre Boeing: Český dopravca bude žiadať kompenzácie

Nahrádzanie odstavených lietadiel spoločnosť stojí niekoľko miliónov českých korún denne.

Ďalšia rana pre Boeing: Český dopravca bude žiadať kompenzácie
Zdroj: MAFRA/Dan Materna

Letecký dopravca SmartWings bude rokovať s americkým výrobcom lietadiel Boeing o kompenzácii za komplikácie spôsobené odstavením lietadiel Boeing 737 MAX. Spoločnosť kvôli prípadnej náhrade škody zváži aj právne kroky.

Nahrádzanie odstavených lietadiel spoločnosť stojí niekoľko miliónov českých korún denne. ČTK to povedala hovorkyňa spoločnosti Vladimíra Dufková. Prevádzku lietadiel Boeing 737 MAX 8 kvôli nedeľnej nehode v Etiópii zakázala Európska agentúra pre bezpečnosť lietania (EASA), SmartWings v súčasnosti vlastní sedem týchto strojov.

​Letecká spoločnosť ich používala na mnohých spojoch, najmä na dlhších trasách, napríklad do Dubaja alebo Ománu. Od utorka musia tieto lietadlá nahrádzať ďalšími lietadlami zo svojej flotily. Spoločnosť to stojí niekoľko miliónov korún denne navyše.

Zrejme ich bude vymáhať po americkom výrobcovi lietadiel. "Zvažujeme všetky právne kroky. Kompenzácie budú otázkou rokovaní s Boeingom," odpovedala Dufková na otázku ČTK, či bude dopravca požadovať náhradu škody. Finančnú kompenzáciu po Boeingu požaduje už nórsky nízkonákladový dopravca Norwegian Air Shuttle.

SmartWings si navyše u amerického výrobcu objednala ďalších 32 strojov typu 737 MAX 8, do leta mala podľa pôvodných plánov prevziať 16 z nich. Súčasná situácia to však môže zmeniť, o ďalšom postupe najskôr rozhodne ďalší vývoj situácie. "Preberať teraz lietadlo, ktoré nemôže lietať, nedáva žiadny zmysel. Teraz však žiadne závery robiť nechceme, a veríme, že Boeing súčasnú situáciu vyrieši v čo najkratšom čase," podotkla Dufková.

​Hlavný ekonóm spoločnosti Czech Fund Lukáš Kovanda uviedol, že náklady českého dopravcu spojené s odstavením lietadiel sa podľa odhadov pohybujú okolo 100 miliónov korún mesačne. Pre Boeing by to však podľa neho nemal byť tak veľký problém, jeho minuloročný čistý zisk bol viac ako deväť miliárd eur.

"Na potenciálnu úplnú náhradu mesačných škôd pre SmartWings teda vlani zarobil za každé necelé štyri hodiny," dodal. Boeing by podľa neho nemali ohroziť ani žaloby ďalších dopravcov, ktoré sa dajú očakávať.

Lietadlo Boeing 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines sa v nedeľou zrútil krátko po štarte z etiópskej Addis Abeby. Na palube bolo 157 ľudí, nikto z nich nehodu neprežil. Po nehode začalo veľa krajín aj aeroliniek zakazovať prevádzku týchto lietadiel.

Nebola to prvá nehoda tohto typu, jedno lietadlo Boeing 737 MAX 8 sa zrútilo vlani v októbri. Stroj nízkonákladové spoločnosti Lion Air sa 181 pasažiermi a ôsmimi členmi posádky na palube havaroval krátko po štarte z letiska v Jakarte. Ani vtedy nikto nešťastie neprežil. Už táto havária vyvolala obavy o bezpečnosť boeingov novej generácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.