Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 18:23 Aktualizované dňa 14.03.2019 o 19:38

Britský parlament schválil odklad brexitu, ďalšie referendum poslanci odmietli

Za vládny návrh sa vyslovilo 412 poslancov, proti ich bolo 202.

Britský parlament schválil odklad brexitu, ďalšie referendum poslanci odmietli
Zdroj: Reuters

Britský parlament dnes schválil návrh vlády na krátky jednorazový odklad brexitu. Kabinet chce o odloženie termínu z 29. marca na 30. júna požiadať Brusel v prípade, že britský parlament do 20. marca schváli dohodu o brexite, ktorú vlani s Bruselom dohodla premiérka Theresa Mayová.

Túto dohodu však Dolná snemovňa už dvakrát odmietla. Za vládny návrh sa vyslovilo 412 poslancov, proti ich bolo 202.

Hlasovaniu o návrhu kabinetu predchádzalo hlasovanie o troch dodatkoch, z ktorých ani jeden schválený nebol.

Poslanci postupne odmietli dodatky požadujúce odložiť brexit kvôli usporiadaniu nového referenda, odovzdať zodpovednosť za dianie okolo brexitu Dolnej snemovni a odložiť brexit na neurčito do doby, než bude nájdená zhoda ohľadne ďalšieho postupu.

Británia sa vo veci brexitu ocitla v patovej situácii, pretože parlament sa zatiaľ nedokázal zhodnúť na žiadnom riešení. Poslanci tento týždeň v utorok odmietli dohodu s Bruselom o podmienkach odchodu z európskeho bloku. Hneď v stredu však odhlasovali návrh, ktorý vládu vyzýva, aby za všetkých okolností vylúčila možnosť, že Británia Úniu opustí bez dohody, a teda bez jasného vymedzenia ďalších vzájomných vzťahov.

Premiérka podľa médií zrejme ešte dnes oznámi, že dohodu o brexite predloží parlamentu na hlasovanie tretíkrát, a to začiatkom budúceho týždňa. Nie je však jasné, čo sa stane, keď poslanci dohodu opäť odmietnu.

Vláda varovala, že v takom prípade môže byť odklad brexitu oveľa dlhší, čo by okrem iného znamenalo, že sa Británia bude musieť zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu plánovaných na máj.

O prípadný odklad termínu brexitu stanoveného článkom 50 Lisabonskej zmluvy musí Británia požiadať ostatné členské štáty EÚ. Ich zástupcovia sa zídu na summite v Bruseli koncom budúceho týždňa. Či by Únia taký odklad schválila nie je isté, predseda Európskej rady Donald Tusk však dnes oznámil, že by prezidentov a premiérov dvadsaťsedmičky vyzval, aby odklad brexitu umožnili.

Dohoda o vystúpení Británie z EÚ narazila v britskom parlamente najmä kvôli spornému bodu o takzvanej írskej poistke. Tá má predísť obnoveniu hraničného režimu medzi Írskom a Severným Írskom, u časti britských poslancov však vyvoláva obavy, že tento mechanizmus v sebe skrýva riziko trvalého pripútania Británie k  štruktúram Únie aj po brexitu. EÚ tvrdí, že toto riešenie vzišlo z dlhých rokovaní a ukázalo sa byť jedinou schodnou možnosťou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.