Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 00:00

Boeing stojí aerolinky 60 miliónov denne

Od včera je odstavených všetkých 370 lietadiel Boeingu 737 MAX 8 a MAX 9 po celom svete.

Boeing stojí aerolinky 60 miliónov denne
Zdroj: Reuters

Ešte na začiatku februára sa Boeing tešil z najväčšieho zárobku v histórii. Prvýkrát vo svojej 102-ročnej histórii prekonali jeho tržby magickú hranicu sto miliárd dolárov s čistým ziskom 10,5 miliardy. Dnes americký výrobca lietadiel prežíva najväčší škandál v dejinách letectva a zatiaľ nie je jasné, akú veľkú ujmu v konečnom dôsledku utrpí.


Výrobca totiž po tlaku zo strany svetových leteckých úradov a médií musel uzemniť svoje lietadlá 737 MAX 8 a 737 MAX 9. Ten spôsobila nedeľná tragická nehoda Ethiopian Airlines, pri ktorej zomrelo 157 ľudí vrátane štyroch Slovákov. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa. Kolísanie vertikálnej rýchlosti po štarte však môže ukazovať na možný problém s ovládateľnosťou stroja. Pred piatimi mesiacmi sa podobne zrútil rovnaký model spoločnosti Lion Air v Indonézii.

Zablokované lietadlá
Podľa výpočtov HN uzemnenie 370 lietadiel bude stáť všetky dotknuté aerolinky minimálne 59,2 milióna eur denne. Tie si tieto straty po vzore Norwegian Air Shuttle plánujú nárokovať od Boeingu. Včera sa k nim pridali aj české Smartwings. „Napriek mediálnemu ohlasu je Boeing stále v dobrej finančnej kondícií,“ myslí si Lukáš Kovanda, analytik Cze

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.