Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 12:11

Volkswagen sa mal dopustiť masívneho podvodu na investoroch, žalujú ho Američania

Komisia viní nemecký koncern z "rozsiahleho podvodu" na amerických investoroch.

Automobilka Volkswagen
Zdroj: Reuters

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) žaluje nemecký automobilový koncern Volkswagen a jeho bývalého šéfa Martina Winterkorna kvôli emisnému škandálu.

Viní ich z "rozsiahleho podvodu" na amerických investoroch, informovala dnes agentúra Reuters. Podľa Volkswagenu má však žaloba komisie "právne aj faktické chyby". "Volkswagen sa bude energicky brániť," uviedla automobilka.

Volkswagen v septembri 2015 v reakcii na obvinenia amerických úradov priznal, že zhruba do 11 miliónov naftových áut po celom svete nainštaloval softvér umožňujúci manipulovať s testami emisií oxidov dusíka.

Škandál už automobilku stál okolo 29 miliárd eur. Súčasťou koncernu je aj česká Škoda Auto.

Investori tvrdia, že automobilka Volkswagen ich včas neinformovala o rozsahu škandálu. Volkswagen však argumentuje tým, že nebolo jasné, aké veľké dôsledky bude škandál mať, pretože iné podniky boli kvôli podobným prehreškom nútené zaplatiť oveľa nižšie sumy.

Žaloba burzovej komisie uvádza, že Volkswagen v období od apríla 2014 do mája 2015 predal americkým investorom dlhopisy a ďalšie cenné papiere v hodnote cez 13 miliárd dolárov. V tom čase už podľa žaloby vedúci pracovníci Volkswagenu vedeli, že do automobilov bol inštalovaný softvér umožňujúci manipulovať s emisnými testami.

"(Firma) opakovane klamala a poskytovala zavádzajúce informácie americkým investorom, spotrebiteľom a regulátorom," uviedla burzová komisia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.