Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2019, 19:44

Takto sa obchodné vojny nevyhrávajú. Trumpovi ťah s clami nevyšiel, zaplatia to Američania

  • USA majú najväčší obchodný deficit za desať rokov. Väčší deficit mala Amerika iba v krízovom roku 2008.
  • Deficit najväčšej ekonomiky sveta narástol na 621 miliárd dolárov.
  • S Čínou „stratili“ Američania  v minulom roku 419 miliárd dolárov.
Takto sa obchodné vojny nevyhrávajú. Trumpovi ťah s clami nevyšiel, zaplatia to Američania
Zdroj: Reuters

„Obchodné vojny sú dobré a ľahko sa vyhrávajú.“ Tweet Donalda Trumpa spred roka vyznieva po zverejnení nových čísel ako zlý vtip. Iba z novembra na december deficit Spojených štátov poskočil takmer o dvadsať percent. Celkovo tak deficit najväčšej ekonomiky sveta narástol na 621 miliárd dolárov, čo je najviac za posledných desať rokov.

Väčší deficit mala Amerika iba v krízovom roku 2008. Ak by sa do tohto čísla nepočítali služby, tak iba v tovaroch by Trumpova vláda zaznamenala najväčší deficit v dejinách – teda presný opak toho, čo chcel dosiahnuť.

S Čínou „stratili“ Američania iba v minulom roku 419 miliárd, Európskou úniou 169 miliárd, Mexikom 82 miliárd a s Kanadou 20 miliárd dolárov. Trumpovi ekonómovia vyčítali posadnutosť deficitmi a varovali pred zavádzaním ciel. Tvrdili, že takto sa obchodné vojny nevyhrávajú a že to zaplatia domáce firmy a zákazníci na cenách tovarov. Dve nové štúdie im teraz dali za pravdu.

Nenechajte sa obmedzovať

Začnite tento rok absolútne bez obmedzení na HNonline.sk. Predplatné balíka DIGITAL teraz len za 1€ na 7 dní.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.