Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 00:00

Volkswagen má veľké plány. Bez Bratislavy

Koncern chce do rozvoja elektromobility investovať obrovské peniaze. Do roku 2030 plánuje vyrobiť 22 miliónov elektromobilov.

Volkswagen má veľké plány. Bez Bratislavy

Sedemdesiat nových elektrických modelov, namiesto pôvodne plánovaných päťdesiatich, do roku 2028. To sú aktuálne plány nemeckého koncernu Volkswagen, ktorý má výrobu aj u nás na Slovensku. V absolútnych číslach hovoríme o 22 miliónoch elektromobilov do roku 2030. Pôvodne plánoval len sedem. „V produkcii elektroáut chceme byť jednotkou na svetovom trhu,“ potvrdil šéf koncernu Herbert Diess.
S veľkými plánmi však prichádzajú aj veľké zmeny. Automobilový kolos má v pláne masívne investovať, šetriť i prepúšťať. Zároveň chce prestavovať svoje fabriky na spoločnú platformu. Bratislava však medzi nimi chýba.

Dobre pripravená Bratislava
Kroky nemeckého koncernu potvrdzujú, že elektromobilita je budúcnosť. Značka plánuje významné zmeny vo výrobných procesoch. Medzi prvými závodmi, ktoré sa zmenia na mekku elektromobility, je nemecký závod v Zwickau, kde sa v minulosti vyrábali vozidlá značky Trabant. Zástupcovia značky vymenovali celkovo sedem výrobných závodov na celom svete, kde plánujú do roku 2026 rozbehnúť výrobu e-áut na platforme MEB. Bratislava však paradoxne chýba. Výroba je pritom na príchod elektromobility odborne i technologicky dobre pripravená. Bratislava bola totiž prvá v rámci koncernu, kde sa začali vyrábať čisto elektrické vozidlá v roku 2013. Prvenstvo získala aj vo výrobe hybridného automobilu – Touareg Hybrid. Práve tento model je základom pre vývoj a výrobu čisto elektrických automobilov koncernu.


„Podľa vyjadrení člena predstavenstva značky Volkswagen Andreasa Tostmanna na využitie MEB technológie vo Volkswagen Slovakia aktuálne neexistujú plány. Treba však zdôrazniť, že v Bratislave sme pripravení prijať nové produkty bez ohľadu na motorizáciu,“ potvrdila pre HN hovorkyňa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.