Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 09:16

Výrobcovia stúpli na brzdy. Japonský export klesol vo februári tretí mesiac po sebe

Japonsko sa nachádza v podobnej situácii ako väčšina zvyšku sveta.

Výrobcovia stúpli na brzdy. Japonský export klesol vo februári tretí mesiac po sebe
Zdroj: Reuters

Japonský export klesol vo februári tretí mesiac po sebe. To signalizuje narastajúci tlak na vývozne orientovanú ekonomiku, že centrálna banka bude možno nútená prijať ďalšie monetárne stimuly, aby zmiernila spomaľujúci sa exportný dopyt a obchodné spory.

Spomaľovanie globálneho dopytu, obchodná vojna medzi USA a Čínou a komplikácie okolo vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ) už donútili viacerých predstaviteľov japonskej centrálnej banky (Bank of Japan, BoJ), aby v uplynulých mesiacoch zmenili postoj a podporovali uvoľnenejšiu menovú politiku.

Japonsko sa nachádza v podobnej situácii ako väčšina zvyšku sveta, kde výrobcovia stúpli na brzdy a nálada podnikateľov sa zhoršia z dôvodu globálnej ekonomickej neistoty.

Japonský export vo februári medziročne klesol o 1,2 percenta po prepade o 8,4 percenta v januári, pričom ekonómovia počítali so znížením len o 0,9 percenta.

Dôvodom bol pokles vývozu áut, ocele a vybavenia na produkciu polovodičov. Import medziročne padol o 6,7 percenta po poklese o 0,6 percenta na začiatku roka. Ekonómovia prognózovali -6,4 percenta.

Prebytok zahraničnej obchodnej bilancie dosiahol 339 miliárd JPY (2,69 miliardy eur) po schodku 1,414 bilióna JPY v januári, uviedlo japonské ministerstvo financií. Ekonómovia očakávali prebytok na úrovni 305,1 miliardy JPY.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.