Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 20:22

Merkelová dúfa, že ECB začne dvíhať úroky. Inflácia čoskoro dosiahne cieľovú úroveň

Merkelová svojim vyhlásením reagovala na sťažnosti, že nízke úroky majú negatívny dopad na sporiteľov a dôchodkové fondy.

Merkelová dúfa, že ECB začne dvíhať úroky. Inflácia čoskoro dosiahne cieľovú úroveň
Zdroj: Reuters

Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes vyjadrila nádej, že inflácia v eurozóne čoskoro dosiahne cieľovú úroveň Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá tak bude môcť začať zvyšovania úrokových sadzieb.

Merkelová svojim vyhlásením reagovala na sťažnosti, že nízke úroky majú negatívny dopad na sporiteľov a dôchodkové fondy, napísala agentúra Reuters.

ECB sa usiluje o to, aby sa inflácia v eurozóne pohybovala tesne pod dvoma percentami. Vo februári medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne zrýchlilo na 1,5 percenta z januárových 1,4 percenta.

"Už sme takmer dosiahli dvojpercentnú infláciu," uviedla Merkelová pri návšteve radnice v nemeckých Brémach. Vyhlásila tiež, že "dúfa, či verí", že ECB bude schopná pristúpiť k úprave svojej politiky.

ECB už vlani v decembri ukončila program nákupov dlhopisov, prostredníctvom ktorého napumpovala do ekonomiky novo natlačené peniaze v hodnote 2,6 bilióna eur. Naďalej však hospodársky rast a infláciu v eurozóne podporuje rekordne nízkymi úrokovými sadzbami.

Základná úroková sadzba ECB v súčasnosti činí nula percent. Minulý týždeň banka predpovedala, že jej úrokové sadzby zostanú na terajšej úrovni minimálne do konca tohto roka. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.