Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2019, 12:20 Aktualizované dňa 20.03.2019 o 12:53

Google dostal tretiu pokutu od Komisie. Kvôli internetovej reklame zaplatí 1,5 miliardy

Vlani komisia vymerala Googlu rekordnú pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android.

Google dostal tretiu pokutu od Komisie. Kvôli internetovej reklame zaplatí 1,5 miliardy
Zdroj: Reuters

Americký internetový gigant Google dostal už tretiu pokutu od Európskej komisie za zneužívanie svojho postavenia na trhu. Google má zaplatiť 1,49 miliardy eur kvôli obmedzeniu konkurentov na trhu s internetovou reklamou, oznámila dnes EK.

"Dnešné rozhodnutie je o tom, ako Google zneužíval dominantné postavenie, aby zabránil internetovým stránkam používať iných sprostredkovateľov ako platformu AdSense," uviedla komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager.

Google upevňoval svoje dominantné postavenie na trhu s internetovým vyhľadávaním reklamy a chránil sa pred konkurenciou, keď pre stránky využívajúce jeho službu AdSense v zmluve stanovil obmedzenia brániace konkurentom umiestňovať na týchto stránkach ich reklamy.

To je podľa antitrustových pravidiel EÚ nezákonné. Toto správanie trvalo viac ako desať rokov a odopieralo ďalším spoločnostiam možnosť konkurencie na základe zásluh a inovácií, dodala Vestager. Inzerenti a majitelia stránok tak mali menší výber a zrejme aj museli platiť vyššie ceny, ktoré sa nakoniec premietli do cien konečným spotrebiteľom.

Vlani komisia vymerala Googlu rekordnú pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívanie dominantnej pozície operačného systému Android. V roku 2017 dostal americký podnik od komisie pokutu 2,42 miliardy eur za zvýhodňovanie svojej služby na porovnávanie obchodných ponúk.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.