Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2019, 16:33

Nikola motor stavila na vodíkový pohon, lebo je vhodný na dlhšie trasy. Predstaví nové modely

  • Nové modely spoločnosti Nikola Motor majú byť poháňané vodíkom.
  • Vodík však podľa odborníkov bude perspektívny, až keď vyrieši technologické nedostatky.
  • Väčšina automobiliek stále investuje najviac do elektromobilov.
Nikola motor stavila na vodíkový pohon, lebo je vhodný na dlhšie trasy. Predstaví nové modely
Zdroj: Nikola motor

Americká spoločnosť Nikola Motor stavila na vodík. Najnovšie informovala o tom, že v apríli predstaví nové modely Nikola Motor Two a Nikola Motor Tre, ktoré majú byť poháňané práve vodíkovými palivovými článkami alebo energiou z akumulátorov. "Nikola Motor Company je lídrom na čele s vodíkom na svete," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Trevor Milton.

​K dispozícii majú byť v troch variantoch podľa kapacity akumulátorov: 500 kWh, 750 kWh a 1000 kWh. Nikola Motor preferuje vodíkový pohon, keďže ten má byť vhodnejší pre dlhšie jazdy. Podľa výrobcu má byť o hybridné modely až päťdesiatkrát väčší záujem než o čistý variant. Kamión s vodíkovými článkami má mať schopnosť opätovného doplnenia energie behom dvadsiatich minút. Spoločnosť dokonca hlási, že už teraz má tisíc rezervovaných kamiónov, ktoré treba dodať.

Cieľom sú nulové emisie

Prezident riadiaceho a výkonného tímu Nikola Motor Mark Russell bude ďalej riadiť výrobu nových vozidiel s nulovými emisiami. Spoločnosť Nikola si vybrala nórsku spoločnosť Nel ASA ako svojho jediného dodávateľa zariadení na to, aby dokázala vytvoriť najväčšiu vodíkovú sieť na svete. Pokryť má 2-tisíc míľ a zahŕňať 16 staníc.

Spoločnosť už odštartovala prvé dve. Nel uviedla, že kľúčom k obchodnému úspechu sú palivové štandardy. Model Nikola Tre bude "prvým európskym komerčným kamiónom s nulovými emisiami," uviedol Milton.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.