Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2019, 19:21 Aktualizované dňa 20.03.2019 o 19:54

Americký Fed mení plány. Dolár prudko oslabil

Centrálna banka uviedla, že tento rok nateraz neplánuje zvyšovať sadzby.

Americký Fed mení plány. Dolár prudko oslabil
Zdroj: Reuters

Krátkodobé úrokové sadzby v Spojených štátoch ostanú tento rok nezmenené. Uvádza sa to v najnovšej ekonomickej prognóze americkej centrálnej banky Fed.

Podľa novej prognózy uverejnenej po marcovom zasadaní menovopolitického výboru ostanú základné úrokové sadzby tento rok nezmenené v cieľovom pásme 2,25 až 2,50 percenta.

Fed zvyšoval úročenie na túto úroveň v decembri. Podľa vtedajšej prognózy mal Fed v tomto roku zvýšiť sadzby dvakrát.

Po oslabení hospodárskeho rastu v závere roka a slabých výsledkov na trhu práce vo februári očakávali analytici, že Fed svoje plány zreviduje na jedno zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Stredajšie rozhodnutie preto vyvolalo na finančných trhoch výraznú reakciu.

Americký dolár krátko po zverejnení prognóz a stanoviska menovopolitického výboru FOMC oslabil voči euru. Hlavná globálna rezervná mena sa prepadla pod úroveň 1,14 dolára za euro. Pred zverejnením plánov pritom jedno euro kupovalo približne 1,1350 dolára.

Fed sa zároveň rozhodol spomaliť a neskôr tento rok úplne zastaviť tempo znižovania svojej bilancie, takzvané kvantitatívne uťahovanie. Americká centrálna banka týmito krokmi reaguje na zhoršené globálne ekonomické vyhliadky.

Fed bude „trpezlivý“ pri ďalšom sprísňovaní menovej politiky, uvádza sa v stanovisku menovopolitického výboru FOMC.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.