Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 00:00

ČEZ na dne. Slabý výsledok bude bolieť aj štátnu kasu

ČEZ na dne. Slabý výsledok bude bolieť aj štátnu kasu
Zdroj: Archív HN

Český energetický koncern ČEZ vykázal najhoršie výsledky za posledných pätnásť rokov. Prejaví sa to aj na výplate dividend do českého štátneho rozpočtu. Firma aj analytici však veria, že zo súčasného dna, kam sa firma dostala aj kvôli prepadu cien elektriny, sa odrazí k rýchlemu rastu.


Pološtátna energetická firma vlani zarobila v čistom „len“ 10,5 miliardy korún (410 miliónov eur). To je najhorší výsledok za posledných pätnásť rokov. Vedenie firmy však čaká, že situácia sa tento rok výrazne zlepší. Čistý zisk by mal stúpnuť na 17 až 19 miliárd korún. „Osobne si myslím, že sa priblížime skôr k tým 19 miliardám,“ vyhlásil včera šéf ČEZ Daniel Beneš. Tento cieľ sa dá splniť aj podľa analytikov.

Nižší zisk z vlaňajška však znamená, že ČEZ rozdelí oveľa menej peňazí medzi svojich akcionárov vrátane štátu. Namiesto vlaňajších 33 korún by tento rok mohla dividenda predstavovať podľa analytikov maximálne 24 korún na akciu. Štát by si tak z firmy „vytiahol“ len deväť miliárd korún. Vedenie firmy o konkrétnej výške dividendy zatiaľ hovoriť nechce.


Prečo je ČEZ taký optimistický?
Hospodárenie firmy úzko súvisí s vývojom cien elektriny na burze. Po mnohoročnom poklese sa vlani a predvlani zača

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.