Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 00:00

Brusel vyrubil Googlu už tretiu pokutu

Od roku 2017 udelila Európska komisia technologickému gigantu z Kalifornie tri sankcie spolu vo výške 8,25 miliardy eur.

Brusel vyrubil Googlu už tretiu pokutu
Zdroj: Reuters

Zneužívať svoje dominantné postavenie a brániť konkurenčnému boju je proti pravidlám jednotného európskeho trhu. Internetovému gigantu Google to pripomenula eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová, ktorá na spoločnosť udrela už treťou pokutou. Tentoraz sa jej výška vyšplhala na 1,49 miliardy eur. Spolu s predchádzajúcimi dvomi pokutami tak Brusel od Google pýta až 8,25 miliardy eur.

Technologický gigant zo Silicon Valley podľa Vestagerovej bránil internetovým stránkam využívajúcim službu AdSense umiestňovať na nich reklamu jeho priamych konkurentov, akými sú napríklad Microsoft či Yahoo. Spoločnosti tak nemali možnosť konkurovať si na základe zásluh a inovácií. „Takéto správanie trvalo viac ako 10 rokov a odopieralo spoločnostiam možnosť konkurencie. Inzerenti a majitelia internetových stránok tak mali menší výber a zrejme museli platiť aj vyššie ceny, ktoré napokon zaplatili koncoví spotrebitelia,“ povedala dánska eurokomisárka.


Politické rozhodnutie
Prvá zo série pokút vo výške 2,42 miliardy eur prišla počas leta v roku 2017. „Google vo výsledkoch vyhľadávania zabezpečoval vyššie umiestnenie vlastnej služby Google Product, ktorá slúži na porovnávanie cien,“ informovala vtedy Margrethe Vestagerová. Druhý finančný postih z minulého roka bol zatia

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.