Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 00:00

200 miliárd na klímu majú Únii dať banky

Investície do ekologických projektov majú podporiť aj zelené dlhopisy, Európska komisia ich plánuje zatraktívniť.

200 miliárd na klímu majú Únii dať banky
Zdroj: Reuters

Svet bol v posledných dňoch svedkom stoviek protestov proti klimatickým zmenám. V boji za zelenšiu planétu sa však nemobilizujú iba občania, ale ako ukazujú čísla, aj kapitál. Na konci minulého roka totiž dosiahol celkový objem takzvaných zelených dlhopisov viac ako 500 miliárd dolárov a zdá sa, že môžu byť nástrojom, ktorý značne urýchli prechod na nízkoemisnú a dlhodobo udržateľnú ekonomiku.

Dopyt je veľký, ponuka malá
Aspoň v to dúfa Európska komisia, ktorá včera na konferencii o udržateľných financiách združila ministrov, bankárov a finančníkov z Európy, ako aj mimo nej, aby sa spoločne pozreli na to, ako tento prechod zafinancovať. Podľa odhadov OSN totiž bude potrebné, aby krajiny Únie investovali každoročne okolo 200 miliárd eur, ak chce Únia dosiahnuť ciele, ktoré si do roku 2030 určila. „Finančný sektor bude musieť byť v srdci celého prechodu,“ uviedol na stretnutí s novinármi Said El Khadraoui z Európskeho politicko-strategického centra spadajúceho pod Európsku komisiu.


Práve on totiž disponuje potrebným kapitálom a jedným zo spôsobov, ako ho dostať do projektov, ktoré pomôžu boju proti klimatickým zmenám, majú byť aj zelené dlhopisy. Tie existujú už od roku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.