Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 00:00

Analytik Globsecu: Neviem o tom, že by Američania proti nám viedli hybridnú vojnu

Analytik Globsecu Daniel Milo v rozhovore pre HN hovorí, že to, čo sa rozpútalo po téme stomiliónovej pomoci od Američanov, je krásny príklad informačnej vojny.

Čo sú to hybridné vojny?

Hybridné hrozby, čo je trochu presnejší názov, je pomenovanie toho, čo sa tu dialo aj v minulosti – nevojenské pôsobenie na populáciu danej krajiny. Je to súbor nátlakových, podvratných, konvenčných aj nekonvenčných metód, ktoré sa koordinovane a cieľavedome používajú na dosahovanie konkrétnych cieľov. Cieľom má byť napríklad zmena politickej orientácie, dosiahnutie strategických cieľov daného aktéra alebo podrývanie dôvery verejnosti k danému štátu či geopolitického smerovania krajiny.

Prečo by niekto nástroje hybridnej vojny používal?

Sú to štátni aj neštátni aktéri. Nie je to až taký nový fenomén. Diplomacia, energetický nátlak, podpora politických subjektov, informačné operácie, propaganda sa používali aj v minulosti. Nové je to, že sa to používa koordinovaným spôsobom. Jednotlivé aspekty sú úzko prepojené. Vzhľadom na kontext Slovenska a na to, že sme na východnom okraji Európy aj NATO, je logické, že sa dostávame pod vplyv týchto hrozieb najmä zo strany Ruska.


Do akej miery v tomto zohrávajú úlohu sociálne siete a internet?

Zohrávajú významnú úlohu. Ak by som mal vypichnúť dva základné smery, sú to oblasť kybernetickej bezpečnosti a v druhom rade informačné operácie. Na tieto dva ciele sa sociálne siete a internet masívne využívajú.

Ako dochádza k ovplyvňovaniu mienky? Môžeme si to predstaviť ako nejakých zaplatených ľudí komentujúcich príspevky?

Sú pomerne dobre zadokumentované prípady a fungovanie Internet Research Agency, čiže výskumnej agentúry pre internet sídl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.