Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 13:29

Ďalšia zlá správa pre Boeing. Indonézske aerolínie zrušili kontrakt za viac ako štyri miliardy

Spoločnosť tak reagovala na problémy stroja, keď sa za päť mesiacov zrútili dve lietadlá tohto typu.

Ďalšia zlá správa pre Boeing. Indonézske aerolínie zrušili kontrakt za viac ako štyri miliardy
Zdroj: Reuters

Indonézska letecká spoločnosť Garuda zrušila kontrakt na lietadlá Boeing 737 MAX 8 za takmer päť miliárd dolárov. Ide pravdepodobne o prvý oficiálne zrušený kontrakt na dodávku týchto lietadiel. Spoločnosť tak reagovala na problémy stroja, keď sa za päť mesiacov zrútili dve lietadlá tohto typu.

"Naši cestujúci sa obávajú s lietadlom MAX 8 lietať," povedal hovorca Garudy Ikhsan Rosan pre televíznu stanicu CNN. Aerolínie si v roku 2014 objednali 50 lietadiel tohto typu v hodnote 4,9 miliardy dolárov (4,3 miliardy eur).

Doteraz prevzali jedno lietadlo, teraz ale v liste firme Boeing uviedli, že kontrakt na zvyšné stroje rušia. Rosan dodal, že zástupcovia Boeingu plánujú 28. marca pricestovať do Jakarty, aby otázku zrušenia kontraktu ešte prerokovali s vedením aerolínií.

Rozhodnutie Garudy je ďalšou nepríjemnou správou pre amerického výrobcu v súvislosti s lietadlami MAX, ktoré boli najpredávanejšími strojmi firmy.

Po dvoch prakticky identických haváriách lietadla v rozpätí piatich mesiacov (lietadlo indonézskej spoločnosti Lion Air havarovalo koncom októbra a lietadlo etiópskych aerolínií Ethiopian Airlines začiatkom marca) však boli stroje MAX 8 a MAX 9 po celom svete stiahnuté z oblohy.

Viaceré letecké spoločnosti zároveň oznámili, že dokiaľ nebudú vedieť viac o príčinách, ktoré viedli k pádu lietadiel, nebudú s týmito strojmi lietať a niektoré firmy už informovali, že budú žiadať od Boeingu odškodné.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.