Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 15:50 Aktualizované dňa 22.03.2019 o 16:09

Mzdy v českej Škode porastú. Zamestnanci si polepšia o skoro sto eur mesačne

Firma sa na tom dnes dohodla s odborármi.

Mzdy v českej Škode porastú. Zamestnanci si polepšia o skoro sto eur mesačne
Zdroj: Škoda Auto

Tarifné mzdy zamestnancov v automobilke Škoda Auto vzrastú s platnosťou od 1. apríla o 2500 českých korún mesačne (97 eur). Firma sa na tom dnes dohodla s odborármi, skončilo tak kolektívne vyjednávanie.

Priemerná hrubá mzda zamestnanca, ktorý je odmeňovaný na základe taríf, vlani v spoločnosti predstavovala 51.275 českých korún (1991 eur), uviedla Škoda Auto v tlačovej správe.

Firma sa s odborármi dohodla opäť na ročnej platnosti zmluvy. Zvýšenie miezd o pevnú čiastku požadovali od firmy odborári. Podľa odborového predáka Jaroslava Povšíka bola "vysnívaná suma" 4000 korún (155 eur). 

Bonus vzrástol aj napriek nižšiemu zisku

Zamestnanci v máji dostanú na svoje účty tiež mimoriadny bonus, ktorý tento rok predstavuje 65 tisíc korún (2524 eur), je tak vyšší ako vlani, kedy dostali 60 tisíc korún (2330 eur).

Bonus vzrástol aj napriek nižšiemu zisku, nekonsolidovaný zisk po zdanení klesol vlani firme o deväť percent na 28,89 miliardy korún (1,12 miliardy eur).

"Novou kolektívnou zmluvou sme spoločne so sociálnym partnerom KOVO dosiahli výsledok, ktorý na jednej strane odráža náročné trhové prostredie a súčasne oceňuje výkon zamestnancov spoločnosti Škoda Auto," povedal predseda predstavenstva spoločnosti Bernhard Maier.

Masívne investície do technológií

Firma si podľa neho teraz nemôže dovoliť mimoriadne vysoký rast tarifných miezd, pretože v najbližších rokoch musí masívne investovať do nových technológií, napríklad súvisiacich s príchodom elektromobility.

"Našim cieľom je dlhodobé zaistenie konkurencieschopnosti spoločnosti Škoda Auto, a tým aj pracovných miest pre našich zamestnancov. Ďakujem Odborom KOVO pod vedením Jaroslava Povšíka za konštruktívne rokovania, vedené v ovzduší vzájomnej dôvery," dodal Maier.

Už pred koncom minulého roka sa odborom podarilo v rámci prvej časti kolektívneho vyjednávania vyjednať napríklad pracovnú dobu na rok 2019 alebo vianočné bonusy.

Poslednú dohodu o raste miezd firma s odbormi uzavrela vlani v apríli. Tarifné mzdy zamestnancov Škody Auto vzrástli spätne od 1. apríla 2018 o 12 percent. Vyjednať sa podarili tiež mimoriadne prémie či vyššie bonusy, išlo o rekordné navýšenie miezd v Škode.

Škoda Auto vlani dodala celosvetovo 1,25 milióna áut. Prevádzkuje tri výrobné závody v Českej republike, vyrába v Číne, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, väčšinou prostredníctvom koncernových partnerstiev, ďalej na Ukrajine a v Kazachstane v spolupráci s lokálnymi partnermi. Je aktívny na viac ako 100 trhoch.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.