Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2019, 14:34

Taliansko znepokojilo spojencov. Pripojí sa k megaprojektu novej Hodvábnej cesty

V Ríme dnes taliansky premiér Giuseppe Conte podpísal s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom memorandum.

Taliansko znepokojilo spojencov. Pripojí sa k megaprojektu novej Hodvábnej cesty
Zdroj: Reuters

Taliansko sa stalo prvým členom skupiny najvyspelejších krajín G7, ktorý sa pripojí k čínskej globálnej infraštruktúrnej iniciatíve novej Hodvábnej cesty.

V Ríme dnes taliansky premiér Giuseppe Conte podpísal s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom príslušné memorandum a v ich prítomnosti boli podpísané ďalšie obchodné dohody.

Podpis bol vrcholom trojdňovej návštevy hlavy čínskeho štátu v Taliansku, ktorá má za cieľ posilniť vzájomné obchodné aj politické vzťahy v čase, keď Rím zápasí  s ochabnutou ekonomikou a Peking zamestnávajú obchodné spory so Spojenými štátmi. Megaprojekt novej Hodvábnej cesty má prepojiť obchodné a dopravné siete medzi kontinentmi.

Talianske a čínske firmy tiež podpísali desať dohôd v oblasti energetiky, oceliarstva, bankovníctva či stavby plynovodov. Podrobnosti kontraktov ešte neboli zverejnené, podľa vládnych zdrojov agentúry Reuters však dosahujú 20 miliárd eur. Talianske médiá mienia, že sú zhruba štyrikrát nižšie.

Rozhodnutie Talianska posilniť väzby na Čínu znepokojilo západných spojencov. Hovorca americkej Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Garrett Marquis vyzval Rím, aby nelegitimizoval "márnivý čínsky projekt", ako označil novú Hodvábnu cestu.

Pred čínskym vplyvom v Európe varoval tiež francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Medzi stúpencov takzvanej novej Hodvábnej cesty patrí aj český prezident Miloš Zeman, kekonotorý dúfa, že pomôže oživiť železnicu alebo obchod s nehnuteľnosťami. Tento rok v januári v rozhovore s agentúrou Nová Čína povedal, že sníva o tom, že "nová Hodvábna cesta povedie cez Česko do západnej Európy".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.