Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2019, 00:00

Česká investičná horúčka sa končí, firmy začínajú brzdiť

Česká investičná horúčka sa končí, firmy začínajú brzdiť
Zdroj: Dreamstime

Slušný ekonomický rast aj nedostatok pracovníkov viedli vlani v Českej republike k rekordným firemným investíciám. Objem peňazí, ktoré firmy vynaložili na výstavbu nových hál či nákup strojov, stúpol viac než o desatinu. Spomalenie ekonomiky je však na dohľad a spoločnosti sú zdržanlivejšie, kvôli neistote tempo rastu investícií brzdia.


Český Zväz priemyslu a dopravy odhaduje, že tento rok investície porastú o štyri percentá a budúci rok len o tri percentá. „Podniky vnímajú, že sa postupne znižuje tempo rastu ekonomiky, a preto sú opatrnejšie,“ hovorí hlavný ekonóm zväzu Bohuslav Čížek. Motiváciu investovať tlmí zhoršený ekonomický výhľad v eurozóne, kam mieri väčšina vývozu. Mnoho investícií smerom k vyššej robotizácii a automatizácii navyše už prebehlo. „Firmy už investovali veľa prostriedkov a teraz klesá marginálny úžitok z ďalších dodatočných investícií. Ale tiež sú konzervatívne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.