Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2019, 00:00

Ďalšia rana pre Boeing, akcie prudko padajú

Po zverejnení informácií z vyšetrovania prudko padli akcie. Nedôvera investorov môže spôsobiť aj pád celej spoločnosti.

Ďalšia rana pre Boeing, akcie prudko padajú
Zdroj: Reuters

Strmý pád akcií, miliardové kompenzácie aerolinkám, rušenie objednávok a strata dobrého mena, tomu všetkému čelí posledné dva týždne americký Boeing. Ak sa najväčšiemu výrobcovi lietadiel nepodarí preukázať, že dve tragické nehody, pri ktorých zahynulo 346 ľudí v Indonézii a Etiópii nespôsobilo zlyhanie techniky, hrozí mu kolaps. „Ak by sa preukázalo, že typ 737 MAX 8 má nejakú významnú konštrukčnú chybu, tak by to mohlo vyvolať aj bankrot Boeingu,“ myslí si analytik Boris Tomčiak z Finlordu. Najnovšie zistenia z vyšetrovania čiernych skriniek lietadiel naznačujú zlyhanie systému MCAS, ktorý mal, okrem iného, upravovať uhol vzletu.

Najväčšia letecká kríza
Ešte pred polrokom bol Boeing 737 MAX 8 symbolom pokroku letectva. Dnes kvôli nemu prežíva Boeing „najväčšiu leteckú krízu v dejinách letectva“, ktorú zapríčinilo zrútenie 737 MAX 8 v Etiópii spred dvoch týždňov, kde zahynulo všetkých 157 pasažierov vrátane štyroch Slovákov. Katastrofa sa stala len päť mesiacov po páde rovnakého lietadla aeroliniek Lion Air v Indonézii, ktorý si vyžiadal 189 obetí.


Trhová kapitalizácia spoločnosti za dva týždne padla o viac ako 40 miliárd dolárov. Dvanásť leteckých spoločností ohlásilo, že si bude nárokovať kompenzáciu škôd za globálne uzemnenie lietadiel 737 MAX, ktoré stojí všetky aerolinky podľa prepočtov HN približne 60 miliónov eur denne.


Najnovšie indonézske aerolínie Garuda oznámili úplné zrušenie kontraktu 49 lietadiel typu 737 MAX 8 za 4,3 miliardy eur. Ide o prvý oficiálne zrušený kontrakt na dodávku týchto lietadiel. Lion Air sa plánuje pridať. Jeho zrušenie objednávky 190 lietadiel by už stál Boeing viac ako 20 miliárd eur. Spoločnosti reagujú na „najnovšie posuny vo vyšetrovaní“.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.