Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 09:29 Aktualizované dňa 26.03.2019 o 10:16

Uber kupuje konkurenta. Za prevzatie zaplatí 3,1 miliardy dolárov

Dokončenie transakcie, ktorú ešte musia schváliť regulátori, sa očakáva v prvom štvrťroku budúceho roka.

Uber kupuje konkurenta. Za prevzatie zaplatí 3,1 miliardy dolárov
Zdroj: Reuters

Americký prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber Technologies sa dohodol, že zaplatí 3,1 miliardy dolárov za prevzatie konkurenta Careem, ktorý pôsobí na Blízkom východe. Oznámili to dnes firmy. Potvrdili tak skoršie informácie médií.

Uber za prevzatie rivala Careem zaplatí 1,4 miliardy dolárov v hotovosti a 1,7 miliardy dolárov v cenných papieroch zameniteľných za akcie Uberu. Dokončenie transakcie, ktorú ešte musia schváliť regulátori, sa očakáva v prvom štvrťroku budúceho roka.

Careem bude podľa dohody po prevzatí naďalej fungovať pod svojou vlastnou značkou a pod vedením svojich zakladateľov, píše agentúra AP.

Spoločnosť Careem vznikla v roku 2012 a v súčasnosti pôsobí v 120 mestách v 15 krajinách, vrátane Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Pakistanu, Jordánska a Egypta.

Dôležitý okamih pre Uber

Generálny riaditeľ spoločnosti Uber Dara Khosrowshahi označil dohodu o prevzatí za "dôležitý okamih pre Uber" v čase, keď sa podnik snaží posilňovať svoje globálne aktivity. "Careem hrá kľúčovú úlohu pri utváraní budúcej mestskej mobility na Blízkom východe, a stáva sa tak jedným z najúspešnejších startupov v regióne," dodal.

Spoločnosť Uber sa budúci mesiac chystá vstúpiť na burzu. Očakáva sa, že primárna ponuka akcií celú firmu ohodnotí najmenej na 100 miliárd dolárov, píše agentúra Reuters.

Uber čelí ostrej konkurencii

Prevzatie spoločnosti Careem je pre Uber veľmi dôležité, pretože predchádzajúci predaj stratových aktivít v Číne, Rusku a juhovýchodnej Ázii miestnym rivalom vyvolal pochybnosti o schopnosti amerického podniku stať sa konkurencieschopným hráčom na globálnom trhu. V súčasnosti pôsobí Uber vo viac ako 70 krajinách, stretáva sa však s ostrou konkurenciou v Latinskej Amerike a Indii.

Spoločnosť navyše podobne ako ďalšie alternatívne taxislužby čelia v mnohých krajinách regulačným a právnym prekážkam. Na problémy firma narazila aj v Českej republike, kde sa stala terčom sťažností a protestov zo strany prevádzkovateľov tradičných taxislužieb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.