Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 11:35

Boeing sa trápi, Airbus sa raduje. Firma získala zákazku v Číne za 35 miliárd dolárov

Na dodávkach pre leteckého dopravcu Chinese Airlines sa obe strany dohodli počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vo Francúzsku.

Boeing sa trápi, Airbus sa raduje. Firma získala zákazku v Číne za 35 miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Kým americký Boeing sa snaží u klientov vylepšiť svoju pošramotenú povesť v súvislosti s technickými problémami lietadiel 737 MAX, jeho najväčší rival z Francúzska Airbus boduje v Číne obrovskou zákazkou. Dodať by mal 300 lietadiel v cene 35 miliárd dolárov.

Skutočné ceny sú väčšinou nižšie, napriek tomu ide o jednu z najväčších zákaziek, ktorú mu môže americký rival v ťažkých časoch ticho závidieť.

S analytikom X-Trade Brokers Lukášom Lipovským sme rozprávali o dopadoch leteckých tragédií ne ekonomické výsledky Boeingu

​Na dodávkach pre leteckého dopravcu Chinese Airlines sa obe strany dohodli počas návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga vo Francúzsku. Kontrakt zahŕňa 290 strojov typu A320 a desať radu A350, spresnil Airbus v tlačovej správe.

Podľa leteckého dopravcu je to dôkaz silne rastúceho leteckého trhu Číny, kde sa darí všetkým typom spojov, teda národným, nízkonákladovým i medzinárodným.

Konkrétnu cenu za dodávky síce európsky výrobca neprezradil, ale spravodajský portál CNN uviedol, že hodnota lietadiel je podľa oficiálnych cenníkov takmer 35 miliárd dolárov. V skutočnosti to však býva menej, a to práve aj v súvislosti s počtom dodaných lietadiel.

Veľký obchod uzavrel Airbus len pár dní potom, čo konkurenčnému Boeingu oznámila prvá aerolinka rušenie objednávok kvôli afére s chybným automatickým systémom riadenia. Indonézske aerolínie Garuda napísali americkej firme list, že od dodávky 49 strojov 737 MAX 8 odstupujú, pretože cestujúci sa boja s týmito lietadlami lietať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.