Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2019, 11:34

Zisky čínskych priemyselných podnikov klesli najviac za vyše sedem rokov

Výsledky ovplyvnili aj oslavy nového lunárneho roka.

Zisky čínskych priemyselných podnikov klesli najviac za vyše sedem rokov
Zdroj: Reuters

Čínske priemyselné podniky zaznamenali za prvé dva mesiace tohto roka najvýraznejší pokles ziskov za vyše sedem rokov. Uviedol to čínsky štatistický úrad, ktorý však poukázal najmä na vplyv osláv nového lunárneho roka. Okrem toho však na firmy tlačí aj obchodný spor Číny s USA a celkové spomaľovanie rastu čínskej ekonomiky.

Druhá najväčšia ekonomika sveta vzrástla vlani najslabším tempom za takmer tri desaťročia. Navyše, vláda na tento rok stanovila v porovnaní s rokom 2018 nižší cieľ rastu. Zatiaľ čo na začiatku minulého roka si za cieľ stanovila dosiahnutie hospodárskeho rastu na úrovni 6,5 percenta (rast v roku 2018 dosiahol 6,6 percenta), tento rok stanovila rastový cieľ v rozmedzí od 6,0 do 6,5 percenta.

Zisky čínskych priemyselných podnikov klesli od januára do konca februára v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 14 percent na 708,1 miliardy jüanov (93,39 miliardy eur), uviedol štatistický úrad. To je najvýraznejší pokles od októbra 2011, keď agentúra Reuters začala príslušné údaje zverejňovať.

Na začiatku roka zverejňuje Čína ekonomické údaje vždy za dva mesiace, čo umožňuje zmierniť prudké výkyvy v údajoch v dôsledku týždeň trvajúcich osláv lunárneho nového roka.

Práve termín tohtoročných osláv sa najväčšou mierou podpísal pod nepriaznivý vývoj ziskov firiem, dodali predstavitelia štatistického úradu. Tohtoročné oslavy pripadli na začiatok februára a mali tak na aktivitu firiem výraznejší negatívny vplyv než tie minuloročné, ktoré pripadli na polovicu februára.

Firmy do veľkej miery však ovplyvňuje aj pokračujúci obchodný konflikt medzi Čínou a USA. Spor, ktorý odštartoval americký prezident Donald Trump uvalením vysokých dovozných ciel na čínske produkty, trvá už takmer rok. Najbližšie kolo rokovaní medzi USA a Čínou je naplánované na štvrtok v Pekingu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.