Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2019, 13:28

Megaprojekt Pekingu: Čínska rozvojová banka už naliala do Hodvábnej cesty vyše 168 miliárd

Čína svoj projekt zverejnila v roku 2013.

Megaprojekt Pekingu: Čínska rozvojová banka už naliala do Hodvábnej cesty vyše 168 miliárd
Zdroj: Reuters

Čínska rozvojová banka (CDB) poskytla za približne šesť rokov na projekt novej Hodvábnej cesty vyše 168 miliárd eur. Uviedol to v stredu na ekonomickom fóre v Boao prezident banky Čeng Č'-ťie.

Podľa šéfa CDB poskytla banka v rámci projektu "Jeden pás, jedna cesta" od roku 2013, keď ho Čína zverejnila, viac než 190 miliárd USD (168,28 miliardy eur). Túto sumu investovala do približne 600 infraštruktúrnych projektov.

Pozrite si vysvetľujúce video o čínskej Hodvábnej ceste

Čínsky projekt "Jeden pás, jedna cesta" je jedným z kľúčových v rámci čínskej zahranično-politickej stratégie. Cieľom je prostredníctvom rôznych infraštruktúrnych projektov prepojiť viaceré krajiny v Eurázii a Afrike.

V minulých dňoch sa ako prvá krajina skupiny G7 prihlásilo k čínskemu projektu Taliansko. Rozhodnutie Ríma vyvolalo znepokojenie niektorých západných krajín. Obávajú sa, že Peking chce svojím obrím projektom získať prístup k dôležitým prepravným centrám. Podľa talianskej vlády jej však spolupráca s Čínou umožní opätovne naštartovať ekonomiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.